Blat kuchenny z granitu

Blat kuchenny to bardzo ważny element wykończenia każdej kuchni. Wszyscy bardzo dobrze też wiemy z jakimi konsekwencjami należy się liczyć w przypadku zastosowania blatów z płyty wiórowej wykończonej okleiną. Jest to co prawda rozwiązanie stosunkowo ekonomiczne, niemniej jednak po pewnym czasie eksploatacji dochodzi do sytuacji, w której zupełnie przypadkowo można sobie blat uszkodzić na przykład rysując go niechcący nożem czy też innymi sztućcami. Mamy jednak możliwość uniknięcia tego typu sytuacji decydując się na kuchenny blat granitowy, który zapewni nam wysoki poziom wytrzymałości na wszelkiego rodzaju uszkodzenia oraz zarysowania. Zobaczmy więc jakie korzyści może nam przynieść zastosowania tego rozwiązania, oraz jak należy zadbać o granitowy blat kuchenny aby służył nam on jeszcze dłużej niż jakiekolwiek inne rozwiązanie w tym zakresie.

Korzyści płynące z zastosowania granitowych blatów kuchennych.

Przede wszystkim musimy tutaj zwrócić szczególna uwagę na to, iż blat kuchenny wykonany z granitu będzie charakteryzować się wysokim poziomem estetycznym. Jest to jeden z materiałów zaliczanych wręcz do ekskluzywnych w tym zakresie, wobec czego dość spore koszty znajdują swoje uzasadnienie w wysokiej estetyce wykończenie pomieszczenia kuchennego. Ponadto granit jest jednym ze zdecydowanie najtwardszych kamieni, a co za tym idzie, jego powierzchnia pozostanie gładka przez bardzo długi czas. Praktycznie niemożliwe będzie przypadkowe uszkodzenie blatu poprzez różnego rodzaju zarysowania sztućcami czy też naczyniami, co stanowi kolejny, bardzo ważny plus w tym przypadku. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż jest to naturalny kamień, a więc materiał dość ciężki, przez co też będzie on stanowić doskonałe dociążenie mebli kuchennych, dzięki czemu całość będzie bardziej stabilna i odporna na różnego rodzaju przypadkowe przesunięcia. Jedynym chyba mankamentem będzie tutaj dość wysoka cena zakupu tego typu blatów kamiennych, oraz fakt, iż trzeba je zamawiać z już gotowymi wycięciami na przykład na zlewozmywaki (tutaj także możemy zastosować nowoczesne zlewozmywaki granitowe), bowiem samodzielne wykonanie tego typu wycięć jest praktycznie rzecz biorąc absolutnie niemożliwe.

Prawidłowe utrzymanie blatu granitowego.

Blaty granitowe mają to do siebie, iż jako że są wykonane z naturalnego kamienia, na ich powierzchni pojawiają się mikroszczeliny, w które może wnikać trudny do usunięcia brud. Dlatego też blaty granitowe tuż po zamontowaniu powinny być zaimpregnowane odpowiednim środkiem, który wytworzy należytą powierzchnię ochronną i zasklepi wspomniane mikroszczeliny. Tego typu proces impregnacji należy tutaj regularnie powtarzać, aby uniknąć powstanie trudnych do usunięcia zabrudzeń. Musimy tutaj także pamiętać o tym, aby do czyszczenia blatów granitowych nie stosować środków zawierających w swoim składzie jakiekolwiek kwasy, bowiem mogą one doprowadzić do reakcji w zetknięciu z powierzchnią blatu, a przez to zniszczyć cała jego estetykę. Powierzchnia tutaj zmatowieje, zaś proces będzie nieodwracalny.

Podsumowanie

Niemniej jednak, mimo pewnych niedogodności, warto zdecydować się na zastosowanie marmurowego lub też granitowego blatu w kuchni, bowiem poziom estetyki wykończenia tego pomieszczenia w takim przypadku zdecydowanie wzrośnie, a przebywanie w kuchni oraz wykonywanie wszelkiego rodzaju prac kuchennych będzie o wiele bardziej przyjemne.

Naczelna

Dodaj komentarz