Co to jest trekking górski?

Trekking górski jest dziś najpopularniejszą forma aktywnego wypoczynku. Można zaryzykować stwierdzenie, że świat oszalał na jego punkcie. Z pewnością na jego powodzenie wpłynęła aktualna sytuacja związana z pandemią, bo przecież mimo licznych obostrzeń i zakazów, w góry nikt nikomu nie zabroni pójść. Ale czym tak naprawdę jest trekking górski?

Trekking górski i jego historia

To nie jest tak, że trekking górski został wymyślony wczoraj, a dzisiaj wszyscy się nim fascynują. Początek trekkingu sięga już XIX wieku, kiedy to miała miejsce „Wielka Wędrówka” Burów, będących kolonizatorami południowej części Afryki. Trekking górski nawiązuje właśnie do tego wydarzenia i jego angielskiej nazwy „Groot Trek”. Dużo później, bo w latach 50. XX wieku zaczęto tak nazywać aktywność fizyczną za ojca, której uważany jest Jimmi Roberts – brytyjski oficer armii i himalaista. Jako pierwszy zaczął organizować wyprawy w góry i to od razu te najwyższe. Co ciekawe, brały w nich udział osoby nie posiadające doświadczenia i wtedy była to prawdziwa nowość.

Definicja trekkingu

Wiele biur podróży ma w swojej ofercie ciekawe wycieczki trekkingowe w Pireneje, ale czy każdy turysta wie, czym tak naprawdę jest trekking górski? Często słyszy się, ze ktoś idzie na Gubałówkę i mówi, że to trekking. Według definicji trekking górki to wędrówka w trudnych warunkach, zarówno terenowych, jak i klimatycznych. Zgodnie z tym, mówiąc o trekkingu nie mówimy o górach. Dlatego wyjście na Gubałówkę lub wycieczka do jednego ze schronisk w Beskidach to nie jest trekking górski. Co innego tygodniowa wyprawa w Karpaty.

Trekking górski, hiking, wspinaczka a może backpacking?

Wycieczka na Gubałówkę jest dość łatwą formą aktywności po przyjaznym terenie i w sprzyjającym klimacie. W związku z tym nie jest to trekking górski a hiking. Największa grupa ludzi uprawia właśnie hiking, ale jakoś to słowo nie zapada w pamięć i zdecydowana większość używa określenia trekking. Trekking górski jest wymagający, ale nie jest to najtrudniejszy rodzaj wypraw. Dużo bardziej wymagająca jest wspinaczka, zaczynająca się wtedy, kiedy teren staje się coraz bardziej stromy. Trekkingowcy bardzo często są kojarzeni z backpackersach, czyli ludźmi, którzy przemierzają świat z wyprawowym ekwipunkiem na plecach. Jednych i drugich łączy to, że są gotowi zrezygnować z wszelkich wygód na rzecz kilkudniowego wypadu na łono natury.

Podsumowanie

Trekking górki jest prawdziwym fenomenem na szeroką skalę. Przyciąga tych, którzy są w stanie zrezygnować z wielu wygód i chętnie porzucają je kilka dni, aby wyruszyć w góry. Obcowanie z przyroda i pięknym krajobrazem sprawia, że trekking zyskuje coraz większą popularność. Taka forma aktywnego wypoczynku pozwala także oderwać się od codzienności i zmartwień.

Naczelna

Dodaj komentarz