Dobre grzejniki ścienne do systemów grzewczych.

Zastosowanie grzejników ściennych w dalszym ciągu jest bardzo popularnym rozwiązaniem w systemach grzewczych w domach jednorodzinnych. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, zapewniające wysoki poziom efektywności, pod warunkiem doboru odpowiednich grzejników. Warto tutaj więc starannie wybrać grzejniki ścienne, tym bardziej, iż każdy producent grzejników ściennych będzie stosować nieco odmienne technologie i rozwiązania. Wobec tego też, będą one się od siebie dość znacznie i wyraźnie różnić w kwestii ekonomii eksploatacji, ceny zakupu, czy tez efektywności ogrzewania. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu nieco bliżej, aby jeszcze lepiej poznać szczegóły. Szczególnie jeśli stoimy akurat przed wyborem odpowiednich grzejników do swojego domu czy też mieszkania.

Jak dobierać grzejniki do pomieszczeń?

Aby prawidłowo dobrać grzejnik do pomieszczenia, należy przede wszystkim wykonać audyt energetyczny budynku. Będzie on nam zapewniać informację o tym, ile energii cieplnej potrzebujemy do ogrzewania naszego domu. w zależności od tej informacji, która podawana jest w kilowatogodzinach na metr kwadratowy rocznie, musimy wyliczyć moc grzejnika. W pierwszej kolejności musimy oczywiście policzyć zapotrzebowanie dla poszczególnych pomieszczeń. Będzie ono wynikać z charakterystyki oraz powierzchni danego pomieszczenia. Z reguły wychodzi to tak, iż w budynkach zupełnie nowoczesnych, dobrze izolowanych i ocieplonych, zapotrzebowanie to będzie wynosić ok. 60 W/m2 zaś w budynkach starszych może dochodzić nawet do 200 W/m2. Z tych informacji dość łatwo już możemy policzyć jaką moc grzejnika potrzebujemy do każdego z pomieszczeń. Tym bardziej, iż obecnie każdy producent grzejników ściennych podaje te informacje bardzo precyzyjnie. Dzięki temu też, możemy nawet w przypadku pomieszczenia takiego jak łazienka dobrać grzejnik nieco większy, lekko przewymiarowany, aby osiągnąć wyższą temperaturę w łazience. Będzie to wpływać korzystnie na nasze poczucie komfortu.

Prawidłowy montaż grzejników ściennych.

Nie da się ukryć, iż grzejniki ścienne powinny być także prawidłowo zamontowane, aby zapewniały maksymalny poziom swoje efektywności cieplnej. Najlepszym miejscem montażu grzejników ściennych jest przestrzeń bezpośrednio pod oknami. Wynika to z faktu tego, iż właśnie okna stanowią najbardziej newralgiczny punkt straty ciepła. Prze przestrzeń okna z naszego mieszkania potrafi uciekać 20-40% ciepła, w zależności od jakości okna i jego współczynnika przenikania ciepła. Niemniej jednak umieszczając grzejnik ścienny bezpośrednio pod oknem będziemy robić coś w rodzaju zasłony cieplnej w miejscu, najbardziej narażonym na straty ciepła. Wobec tego też, warto tutaj pamiętać o tej kwestii. W przypadku pomieszczeń bez okien, w zasadzie nie będzie to mieć większego znaczenia, gdzie zamontujemy grzejnik. Najlepszym jednak rozwiązaniem będzie w takich sytuacjach ściana zewnętrzna budynku czyli ta najbardziej wychłodzona przez zewnętrzne warunki pogodowe.

Naczelna

Dodaj komentarz