Domowe sposoby na zgagę, to bardzo popularne rozwiązania, pozwalające nam skutecznie pozbyć się uczucia pieczenia w przełyku. Warto jednakże podkreślić, iż czasami, kiedy zgaga atakuje nas nadmiernie często, koniecznością będzie wizyta u lekarza. Może to bowiem być objaw innych, poważniejszych dolegliwości. Jeśli jednak zgaga pojawia się sporadycznie, to wszystkie, domowe sposoby na zgagę, powinny być wystarczająco skutecznym rozwiązaniem.
Co w treści artykułu?
Najpopularniejsze domowe sposoby na zgagę.
Wszelkie domowe sposoby na zgagę, mają za zadanie złagodzić nieprzyjemne objawy zgagi. Oczywiście będą one sprawdzać się przy sporadycznie występujących objawach, które dodatkowo nie będą nadmiernie silne. W przypadku zbyt dużego nasilenia objawów i częstego ich występowania, domowe sposoby na zgagę, mogą się okazać niewystarczające. W takich sytuacjach, koniecznością będzie leczenie farmakologiczne, a w pierwszej kolejności wizyta u lekarza.
Najpopularniejsze domowe sposoby na zgagę to przede wszystkim:
- Szklanka chłodnego mleka – pozwala sprawnie uśmierzyć ból i pomóc w prawidłowym skurczeniu się dolnego zwieracza przełyku.
- Łyżeczka sody – należy rozpuścić w połowie szklanki chłodnej wody (niezalecane kobietom w czasie ciąży)
- Migdały – chrupanie migdałów pozwala ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości wynikające ze zgagi.
- Imbir – ssanie lub żucie świeżego korzenia imbiru. Jest to jednak dość ostre. Imbir jednak jest znany ze swojego dobroczynnego wpływu na łagodzenie stanów zapalnych przewodu pokarmowego.
- Zioła – znane są także odpowiednie zioła na zgagę, które pozwalają na uśmierzenie bólu powodowane przez zgagę, oraz na poprawę stanu pracy dolnego zwieracza przełyku.
Możemy więc skutecznie we własnym zakresie przeprowadzić leczenie zgagi. Oczywiście tylko w przypadkach, kiedy nie mamy do czynienia z nadmiernym nasilenie objawów chorobowych.
Objawy zgagi.
Czym jest zgaga to chyba każdy wie. Objawia się ona uczuciem silnego pieczenia w okolicy mostka. Wynika ona z cofania się treści żołądkowej do przełyku, co dzieje się przy nieprawidłowej pracy dolnego zwieracza przełyku. Jest to mięsień, który w normalnym stanie, pozwala na przesuwanie się pokarmu wzdłuż przewodu pokarmowego do żołądka, ale jednocześnie blokuje możliwość przesuwania się treści żołądkowej do przełyku. Jeśli jednak dochodzi do zaburzenia jego pracy, treść żołądka może cofnąć się do przełyku, gdzie kwas żołądkowy będzie powodować stan zapalny tkanki budującej przewód pokarmowy. W wyniku tego odczuwamy silny ból, który uśmierzyć można właśnie poprzez wspomniane już przez nas wyżej, domowe sposoby na zgagę.
Podsumowanie.
Należy więc powiedzieć, iż domowe sposoby na zgagę, są bardzo skuteczne, ale tylko w przypadku niezbyt mocno nasilonych objawów choroby. W przypadku zgagi pojawiającej się sporadycznie, o niskim nasileniu bólu. Możemy także wykorzystać leki na zgagę dostępne w sklepach bez recepty. Powinny one dość sprawnie i szybko pozwolić na likwidację uczucia pieczenia w żołądku. Jednakże w przypadku częstych napadów zgagi o dość silnym przebiegu, koniecznością jest wizyta u lekarza, celem sprawdzenia, jakie sa jej przyczyny. Mogą nimi bowiem być także inne, o wiele poważniejsze dolegliwości.