Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Planujesz zakup mieszkania, budowę domu lub kupno nowego samochodu, ale niezbędny jest Ci do tego kredyt? Bez względu na to, na co planujesz przeznaczyć pożyczone pieniądze, niezbędna będzie Ci zdolność kredytowa. Jak zweryfikować swoją zdolność kredytową i co to właściwie jest? Sprawdź!

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to najprościej mówiąc, Twoja zdolność do spłacenia kredytu w określonym czasie. Jest ona niezbędna podczas ubiegania się o kredyt i to właśnie w dużej mierze od niej zależy to, czy bank pozytywnie rozpatrzy Twoją prośbę o udzielenie kredytu. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka udzielania pożyczek osobom, które nie są w stanie ich spłacić. Skoro już wiesz, czym jest zdolność kredytowa, to warto dowiedzieć się, czy taką zdolność posiadasz.

Weryfikacja zdolności kredytowej

Swoją zdolność kredytową możesz sprawdzić samodzielnie, a także przy pomocy banku. Dobrze jest zacząć od samodzielnego obliczenia, na jaki kredyt możesz sobie pozwolić. A także czy i w jakim czasie będziesz mieć możliwość jego spłacenia. Możesz także skorzystać z kalkulatorów internetowych, które dopasowują kredyt do Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli już samodzielnie zdecydujesz jaka kwota kredytu jest Ci niezbędna, należy udać się do banku w celu sprawdzenia, czy możesz go otrzymać. To właśnie tam ostatecznie zostanie zweryfikowania Twoja zdolność kredytowa. Pracownik banku dokładnie przeanalizuje Twoją sytuacje, a także stworzy profil kredytobiorcy. Zostanie także sprawdzona Twoja historia kredytowa. W tym celu bank pobiera raport z Biura Informacji Kredytowej, gdzie znajdują się informacje o wszystkich zaciągniętych przez Ciebie kredytach i opóźnieniach w ich spłacaniu.

Jakie informacje są niezbędne do sprawdzenia zdolności kredytowej?

Na Twoją zdolność kredytową wpływa kilka czynników, które brane są pod uwagę podczas rozpatrywania Twojego wniosku o udzielenie kredytu. Na zdolność kredytową wpływa m.in.:

  • Kwota dochodów
  • Czas i forma zatrudnienia
  • Inne zobowiązania finansowe np. pożyczki
  • Miesięczne wydatki, które przeznaczasz na utrzymanie
  • Wysokość kredytu jaką chcesz uzyskać i czas w jakim zobowiązujesz się go spłacić

Są to najważniejsze z informacji, które pozwalają pracownikowi banku określić Twoją zdolność kredytową.

Jak sprawdzić zdolność kredytową – podsumowanie

Twoja sytuacja finansowa, a także życiowa wpływa na to, czy będziesz mieć możliwość zaciągnięcia kredytu. Pamiętaj, że każda instytucja bankowa ma swoje algorytmy, które obliczają zdolność kredytową osób zainteresowanych kredytem. Najlepiej będzie, jeśli po samodzielnym obliczeniu zdolności udasz się do banku i złożysz wniosek o przyznanie kredytu. Pamiętaj, że sprawdzanie Twojej zdolności kredytowej może trochę zająć, warto jest odpowiednio wcześniej zadbać o to, aby była ona jak największa i pozwalała Ci na pożyczenie niezbędnej Ci kwoty.

Naczelna

Dodaj komentarz