Jaką rolę w procesie produkcyjnym pełnią klimatyzatory przemysłowe?

Przemysł wymaga rozmaitych rozwiązań, które usprawnią proces produkcyjny. Dlatego oprócz inwestycji w maszyny, warto zadbać także o sprzęt gwarantujący odpowiedni mikroklimat w miejscu pracy. Jak więc dobrać klimatyzatory przemysłowe?

Jak naprawdę działa klimatyzacja?

Ciekawostką jest, że w języku potocznym błędnie używamy terminu „klimatyzacja”. Stosujemy go bowiem odnośnie procesu chłodzenia, jaki ma chociażby miejsce w samochodach. Tymczasem klimatyzacja to proces przetwarzania powietrza w pomieszczeniu, który ma na celu utrzymanie zadanych warunków klimatycznych. Chodzi tu przede wszystkim o temperaturę i wilgotność powietrza. Mają one zapewniać dogodne warunki do pracy i funkcjonowania człowieka, bądź też optymalne warunki dla konkretnego procesu przemysłowego. Człowiek bowiem, według wielu badań, najlepiej czuje się w temperaturze 23 – 26°C oraz wilgotności 40 – 60%. W przypadku mikroklimatu technologicznego ważna jest także prędkość powietrza, czy jego czystość. Dotyczy to chociażby przemysłu farmaceutycznego, czy spożywczego. Wymagane jest to również w szpitalach i na salach operacyjnych. Powietrze musi być wówczas czyste zarówno pod kątem chemicznym, mechanicznym oraz mikrobiologicznym.

Klimatyzatory przemysłowe – jaka jest ich rola?

W takich miejscach najlepiej sprawdzą się klimatyzatory przemysłowe. To specjalistyczny sprzęt, który gwarantuje utrzymanie odpowiednich warunków w danym miejscu. Producenci klimatyzatorów zdają sobie sprawę z tego, że każde pomieszczenie wymaga nieco innego rozwiązania. Dlatego do każdego zamówienia wykonuje się osobne obliczenia. Dzięki indywidualnemu podejściu do klienta otrzyma on zawsze to, czego potrzebuje. Utrzymanie mikroklimatu nie jest jednak jedyny zadaniem, jakie muszą spełniać klimatyzatory przemysłowe. Ważne jest także bezpieczeństwo przeciwpożarowe, czy poziom hałasu. O tych wszystkich elementach pamiętają specjaliści zajmujący się sprzedażą takich urządzeń. Jedna z takich firm jest dostępna w tym miejscu http://www.ras-agregaty.pl/. Co ciekawe, zakup sprzętu to nie jedyna możliwość. Klimatyzatory przemysłowe możemy także wynająć, co pozwoli nam obniżyć koszty inwestycji. W zależności od obszaru, możemy zdecydować się na pojedyncze urządzenia albo złożone układy. Klimatyzatory przemysłowe działają we współpracy z centrala wentylacyjną. Każdy z tych systemów musi więc ze sobą współpracować. W przeciwnym razie nie uda nam się utrzymać wymaganego mikroklimatu. Dlatego skorzystanie z pomocy specjalisty da nam pewność, że wybraliśmy najlepsze rozwiązanie.

Naczelna

Dodaj komentarz