Jakie agregaty do odwodnień stosować?

Wybór prawidłowego agregatu pompowego do realizacji odwodnień systemem igłofiltrowym to zdecydowanie najważniejsza kwestia. Będzie to bowiem wywierać bezpośredni wpływ na efektywność całej instalacji. Zbyt słaby agregat nie będzie w stanie odebrać napływającej na wykopy budowlane wody, przez co będą one systematycznie podmywane. Zbyt duży zaś, będzie dla nas po prostu marnotrawstwem zasobów i funduszy. To tak, jakbyśmy strzelali z armaty do komara. Należy więc starannie przeanalizować wszystkie kwestie związane z daną realizacją odwodnienia igłofiltrowego i w stosunku do tych informacji, dobrać optymalną moc agregatu pompowego.

Określenie warunków terenowych pracy instalacji igłofiltrowej.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na dobór poszczególnych elementów instalacji są warunki terenowe. Należy tutaj przeprowadzić odpowiednie pomiary, celem określenia ilości napływającej na teren objęty robotami wody. Ta informacja pozwoli nam określić, czy wystarczającym rozwiązaniem będą igłofiltry jednocalowe, czy też koniecznością będzie zastosowanie igłofiltrów dwucalowych. To z kolei wywiera istotny wpływ na średnicę zastosowanych kolektorów ssawnych oraz samego agregatu pompowego do odwodnień.

Ustalamy ilość igłofiltrów i wybieramy agregaty do odwodnień.

Skoro określimy ilość wody, niezbędnej do odessania z gruntu i przepompowania na bezpieczną odległość, można przystąpić do wyboru konkretnego rodzaju instalacji. W stosunku do wybranych przez nas igłofiltrów trzeba będzie zastosować odpowiednie agregaty do odwodnień. Wynika to z faktu tego, iż w przypadku igłofiltrów dwucalowych, agregat będzie musiał być mocniejszy, aby wytworzyć odpowiednie podciśnienie w instalacji. Musi także być w stanie przetłoczyć odpowiednią ilość wody gruntowej. To wymaga zapasu mocy.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem w przypadku instalacji igłofiltrowych będą agregaty tłokowe, bowiem zapewniają nam najlepsze warunki. Ze względu na specyfikę konstrukcji, będziemy mogli osiągnąć stałą wysokość podnoszenia, bez względu na aktualną wydajność pracy agregatu.

Pozostałe agregaty do odwodnień.

Oczywiście poza agregatami tłokowymi, znajdziemy także cały szereg innych rozwiązań, które także w wielu przypadkach okazują się wystarczająco skuteczne. Znajdziemy tutaj zarówno agregaty do niedużych instalacji igłofiltrowych, gdzie w linii pracuje 10-15 igłofiltrów. Znajdziemy też agregaty do instalacji piętrowych, które radzą sobie z bardzo dużymi obciążeniami i skutecznie odsysają wodę gruntową nawet z dużych głębokości. To także jest istotną kwestią. Głębokość wykopów także w pewnym zakresie wpływa na dobór agregatu. Musimy bowiem tak go dobrać, aby był w stanie zasysać wodę z konkretnej głębokości. A trzeba pamiętać, iż nie wszystkie agregaty poradzą sobie z odwadnianiem z głębokości na przykład 8 metrów.

Reasumując, dobór agregatu do odwodnień jest zadaniem wymagającym poświęcenia odpowiedniej ilości czasu. Musimy przeanalizować wiele czynników, aby ostatecznie dokonać właściwego wyboru i zapewnić sobie maksymalnie korzystne warunki odwadniania.

Naczelna

Dodaj komentarz