Klimakterium i ziołowe wsparcie w jego przebiegu.

Klimakterium, czyli innymi słowy menopauza, to okres przekwitania u kobiet, w którym niestety ale dochodzi do stosunkowo nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych. Koniecznością będzie tutaj prawidłowe podejście do przejścia okresu przekwitania, aby upłynął on jak najłagodniej, a dolegliwości z nim związane były jak najmniej uciążliwe. Aby tego dokonać, trzeba będzie przede wszystkim uświadomić sobie fakt, iż jest to okres nieunikniony i przejściowy, a do tego zastosować odpowiednie leki ziołowe, które mogą skutecznie pomóc w regulacji gospodarki hormonalnej przekwitającego organizmu kobiety.

Przebieg klimakterium.

Okres menopauzy możemy tutaj podzielić na trzy podstawowe etapy

  • Etap premenopauzalny – w którym występują pierwsze zaburzenia regularności miesiączkowania
  • Etap około menopauzalny – w którym pojawia się ostatnia miesiączka
  • Etap postmenopauzalny – okres rozpoczynający się 12 miesięcy po wystąpieniu ostatniej miesiączki.

Każdy z tych etapów będzie charakteryzować się nieco odmiennymi dolegliwościami, niemniej jednak wszystkie będą mieć jedną wspólną cechę. Obniżenie samopoczucia i nastroju. Średnio przyjmuje się, iż klimakterium pojawia się wżyciu kobiety w okresie około 50 roku życia, choć mogą w różnych przypadkach występować pewne odchyłki wiekowe. Zależne jest to od wielu różnych czynników, ale przede wszystkim decydujące znaczenie mają tutaj hormony czyli estrogeny i progesteron. Są one w okresie rozrodczym produkowane równomiernie, zaś w momencie zmniejszonego ich produkowania będziemy mogli mówić o okresie klimakterium. Biorąc pod uwagę wszystkie dolegliwości, można je zebrać razem i ująć w zestawieniu objawów menopauzy. Będą to po kolei:

  • Zaburzenia miesiączkowania
  • Nadmierna potliwość
  • Bezsenność
  • Wzrost wagi ciała
  • Wahania nastroju
  • Uderzenia gorąca

Pojawianie się tego typu objawów, w połączeniu z wiekiem w granicy 50 lat, może od razu sugerować iż mamy do czynienia z menopauzą, wobec czego warto zacząć działać aby negatywne objawy zminimalizować w jak największym zakresie.

Zioła na klimakterium

W trakcie okresu menopauzy warto zastosować odpowiednio dobrane zioła na klimakterium, które mogą pomóc zminimalizować negatywne objawy, poprzez regulację gospodarki hormonalnej. Najważniejsze jednak będzie psychiczne nastawienie. Większość kobiet negatywnie przechodzi menopauzę przez wzgląd na fakt, iż w chwili kiedy stracą zdolności rozrodcze, przestają czuć się potrzebne i atrakcyjne. Dlatego też, warto już dużo wcześniej uświadomić sobie, iż kobiecość to nie tylko rodzenie dzieci. Warto także uczulić partnera na tym punkcie, aby w trakcie przechodzenia menopauzy był szczególnie wrażliwy i umiał okazywać partnerce, iż w dalszym ciągu jest potrzebna w jego życiu, a fakt, że nie urodzi już dzieci, nie jest w tym przypadku niczym nadzwyczajnym. Pomoże to z cała pewnością w psychicznym przechodzeniu menopauzy, co będzie najważniejszym czynnikiem. Jeśli kobieta będzie mieć świadomość swojej wartości i niezbędności w życiu, problemy psychiczne związane z klimakterium będą mniej dokuczliwe, a przez to także i inne trudności będą łatwiejsze do przetrwania.

Naczelna

Dodaj komentarz