Kolizja drogowa – na pomoc.

wypadek-drogowy-co-robic

Praktycznie każdy z nas kierowców, ma przed sobą wizję kolizji drogowej. Tego typu zdarzenia mają miejsce, i będą je mieć, do czasu całkowitego zrezygnowania z ruchu samochodowego, na co się jednak nie zanosi. Dlatego tez, warto tutaj wiedzieć, w jaki sposób zachować się podczas kolizji drogowej, aby uniknąć nieprzyjemności, i zapewnić sobie bezpieczeństwo na wysokim poziomie. Zobaczmy zatem, w jaki sposób, powinniśmy wykonywać poszczególne czynności, w przypadku kiedy będziemy uczestnikami wypadku bądź tez kolizji, oraz jakie to będą czynności. Sprawdźmy ile nas będzie tego typu nieprzyjemność kosztować, bowiem może wizja kosztów, będzie korzystnie wpływać na ograniczenie prędkości przez wielu kierowców, tym bardziej iż to właśnie nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną wszelkiego rodzaju wypadków i kolizji drogowych.

Nie panikuj.

Najważniejszym będzie tutaj zachować zimną krew i stoicki sposób. Stało się i tyle. Nie ma co drążyć, trzeba działać. Przede wszystkim rozejrzeć się dookoła, w celu sprawdzenia czy nie ma poszkodowanych, którym należałoby udzielić pierwszej pomocy. Szukamy pozostałych uczestników i oceniamy ich stan, ewentualnie prosimy o pomoc przy zabezpieczeniu terenu zdarzenia, oraz w udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanym.

Zabezpieczenie terenu.

To podstawowe działanie, bowiem jeśli odpowiednio oznakujemy miejsce kolizji czy tez wypadku, pozostali kierowcy będą mogli odpowiednio zareagować, czyli przede wszystkim zwolnić i bezpiecznie przejechać obok, a w razie zaistnienia takiej konieczności, także wziąć udział w pomocy poszkodowanym.

Udzielanie pierwszej pomocy.

W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek osób poszkodowanych nieco bardziej, należy natychmiast przystąpić do udzielania pierwszej pomocy, jednocześnie wzywając pogotowie. Tutaj ważna uwaga. Zanim zadzwonimy na pogotowie, warto pozyskać podstawowe informacje na temat lokalizacji zdarzenia (w przypadku braku adresu, zawsze są jeszcze słupki drogowe, a na autostradach lokalizację możemy podać poprzez określenie najbliższych zjazdów), ilości osób biorących udział w zdarzeniu, ilości poszkodowanych wymagających pierwszej pomocy. Dzięki temu dyspozytor będzie mógł wysłać na miejsce odpowiednią ilość pracowników i pojazdów, a to w tym przypadku jest kwestią bardzo ważną.

Pomoc drogowa.

Kiedy już wszystko co najważniejsze załatwiliśmy, możemy zainteresować się własnym uszkodzonym pojazdem. W przypadku poważniejszych zdarzeń drogowych, z reguły niezbędne będzie wezwanie pomocy drogowej, czy to bezpośrednio, czy tez za pośrednictwem ubezpieczalni, jeśli mamy wykupiony odpowiedni pakiet. Generalnie rzecz ujmując, jest to dla wielu z nas bardzo trudny moment, bowiem może się okazać, iż nie mamy pakietu ubezpieczeniowego obejmującego darmowe usługi pomocy drogowej, a to wiąże się ze stosunkowo sporymi kosztami, które niestety przyjdzie nam ponieść. A to dopiero początek, bowiem czekać nas będzie jeszcze naprawa pojazdu, a tutaj w zależności od uszkodzeń koszty mogą iść w bardzo grube kwoty.

www.auto-jet.ig.pl – usługi pomocy drogowej w Bielsku Białej.

Naczelna

Dodaj komentarz