Koszty prądu w firmie.

Prowadzenie działalności gospodarczej, z reguły wymaga posiadania odpowiedniego pomieszczenia firmowego, z którego tytułu będą ponoszone różnorodne koszty. Bardzo istotną rolę w tym przypadku odgrywają również koszty prądu w firmie. Musimy liczyć się z tym, iż prowadząc działalność produkcyjną, będą to koszty o wiele większe, co wynika przede wszystkim z konieczności zasilenia urządzeń produkcyjnych w prąd elektrycznych. Tutaj także ciekawą uwagę jest fakt, iż poprzez odpowiednie wykonanie instalacji można ograniczyć rachunki za prąd w firmie. Realizacja kompensacji mocy biernej będzie gwarantować nam ograniczenie kosztów, wynikających z konieczności płatności za energię bierną, dostarczaną przez zakład energetyczny.

Jak obniżyć koszty prądu w firmie?

Aby ograniczyć koszty prądu w firmie, powinniśmy przede wszystkim zacząć od zrozumienia czym jest energia elektryczna, jakie są jej składowe, oraz za płacimy zakładowi energetycznemu. To pozwoli nam podjąć kolejne działania, mające na celu obniżenie kosztów energii elektrycznej dostarczanej do firmy.

Zacznijmy od tego, iż każde urządzenie elektryczne, będzie pobierać z sieci czynną energię elektryczną. Niektóre z nich, posiadające charakter indukcyjny lub pojemnościowy, będą także pobierać moc bierną. Urządzenia takie jak silniki, dławiki, transformaty i inne, będą wykorzystywać energię bierną.

Oczywiście zakład energetyczny będzie pobierać opłaty za ponadplanowe wykorzystanie mocy biernej, co przekłada się na wysokie koszty prądu w firmie. Trzeba będzie więc wdrożyć odpowiednie rozwiązania, mające na celu ograniczenie zużycia energii biernej. Niezbędna nam tutaj będzie odpowiednio zrealizowana kompensacja mocy biernej. Przełoży się to na obniżenie rachunków za energię elektryczną, jak również, w pewnym zakresie będzie w stanie wydłużyć żywotność niektórych urządzeń elektrycznych.

Po co nam kompensacja mocy biernej?

Działanie systemu kompensacji mocy biernej, opiera się na dołączaniu i odłączaniu baterii kondensatorów, tak aby uzyskać maksymalny poziom skompensowania zgodny z nastawami regulatora. Najprościej mówiąc, zamiast przesyłać niezbędną nam moc bierną z zakładu energetycznego, możemy wytwarzać ją bezpośrednio w pobliżu odbiornika poprzez zastosowanie odpowiedniej baterii kondensatorów. To oczywiście przekładać się będą na ograniczenie kosztów ponoszonych z tytułu dostawy energii elektrycznej. Wpływa także korzystnie na żywotność przewodów elektrycznych oraz całej instalacji zakładowej. Jest to więc działanie wyjątkowo korzystne w każdym niemalże przypadku.

Podsumowanie

Jeśli więc zauważamy zbyt wysokie koszty prądu w firmie, koniecznością może się okazać kompensacja mocy biernej. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najbardziej korzystne. Szczególnie we wszelkiego rodzaju zakładach produkcyjnych, warsztatach czy też nawet lokalach gastronomicznych. Wszędzie tam, można wdrożyć kompensację mocy biernej, celem ograniczenia zużycia sprzętu, instalacji oraz obniżenia kosztów prądu w firmie.

Naczelna

Dodaj komentarz