“Mój Prąd”, nowy rządowy projekt dofinansowania fotowoltaiki

„Mój Prąd” jest programem, który został ogłoszony i uruchomiony w 2019 roku, w odpowiedzi na coraz powszechniejsze inwestycje w fotowoltaikę, będące najskuteczniejszym sposobem zaoszczędzenia na rachunkach za prąd. Dofinansowanie do fotowoltaiki przewidywane w ramach tego programu rządowego to bezzwrotna dotacja przeznaczona dla osób fizycznych decydujących się na zakup i montaż własnej mikroelektrowni słonecznej. Produkuje ona prąd pozyskiwany dzięki energii z padających na ogniwa fotowoltaiczne promieni słońca. Jakie są szczegóły programu rządowego „Mój Prąd” i jakie warunki uzyskania dotacji?

Program rządowy „Mój Prąd” – wsparcie finansowe dla osób fizycznych

Pierwszy nabór wniosków w programie rządowym „Mój Prąd” odbył się w terminie od 30 sierpnia do 20 grudnia 2019 roku i okazał się ogromnym sukcesem. Coraz więcej osób przekonuje się bowiem o realnych oszczędnościach, które są możliwe dzięki produkcji prądu elektrycznego przez panele fotowoltaiczne mocowane na dachach, elewacjach lub na wolnym, niezacienionym terenie. W ramach pierwszego naboru wniosków dofinansowanie do fotowoltaiki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymało aż 27 tysięcy inwestycji.

Warunki otrzymania dotacji z programu „Mój Prąd”

O dofinansowanie w ramach programu rządowego „Mój Prąd” może ubiegać się każda osoba fizyczna, decydująca się na zainstalowanie mikroelektrowni o mocy od 2 kW do 10 kW. Dotacja pokrywa nawet połowę kosztów instalacji fotowoltaicznej, jednak kwota dofinansowania nie może przekroczyć w sumie 5 tysięcy złotych. Przeciętny koszt instalacji fotowoltaicznej, która zaspokaja potrzeby gospodarstwa domowego w Polsce wynosi natomiast zwykle ok. 10 tys. zł. Wnioski o dofinansowanie można składać osobiście, w siedzibie NFOŚiGW, przesłać listownie na adres NFOŚiGW lub drogą elektroniczną za pośrednictwem zaufanego profilu (eGO) lub korzystając z e-dowodu z czytnikiem NFC, podłączonego do komputera. Nabór wniosków w II edycji programu rządowego „Mój Prąd” potrwa do 18 grudnia 2020 roku, a każdy wniosek złożony po tym terminie będzie automatycznie odrzucany.

Po więcej szczegółów dotyczących kwestii dofinansowania do fotowoltaiki oraz szczegółów działania mikroelektrowni słonecznych zapraszamy na stronę firmy WASTA – https://wasta.com.pl/dofinansowanie/ – zajmującej się doradztwem i sprzedażą instalacji fotowoltaicznych.

Naczelna

Dodaj komentarz