Nowoczesne łożyska samonastawne.

Łożysko samonastawne, to jeden z ciekawszych typów, dostępnych obecnie na rynku łożysk. Charakteryzuje się przede wszystkim tym, iż będziemy mieć do czynienia z bezproblemowym ich montażem i demontażem. Najbardziej spopularyzowane, najczęściej użytkowane są tutaj bez wątpienia łożyska kulkowe samonastawne. W tym przypadku będą to łożyska poprzeczne jednorzędowe, z obustronnym uszczelnieniem oraz z kulista powierzchnią zewnętrzną. Bardzo często posiadają dodatkowe odrzutniki, których zadaniem jest ochrona uszczelnień przed uszkodzeniami mechanicznymi. Najważniejszą ich cechą jest to, iż mają zdolność do kątowych wychyleń nawet do 5 stopni, co sprawia, iż są niewrażliwe na błędy współosiowości.

Najważniejsze cechy charakterystyczne łożysk samonastawnych.

Przede wszystkim, są to łożyska o wyjątkowo prostym montażu i demontażu. Posiadają także własny zapas smaru, oraz integralne uszczelnienie. Dzięki tym zaletom, oraz dzięki wahliwości, znajdują one swoje zastosowanie przede wszystkim w poważnych maszynach rolniczych oraz budowlanych. To właśnie w tego typu maszynach bardzo często dochodzi do dużych obciążeń, skutkiem czego narażone są na błędy współosiowości. W tym zaś przypadku, łożyska samonastawne radzą sobie niesamowicie dobrze.

Są one wykonywane z luzem promieniowym powiększonym, co korzystnie wpływa na pracę w warunkach braku osiowości miejsc osadzenia. Dodatkowo kompensuje do wadliwy wpływ ugięcia wału, oraz odkształceń cieplnych. Są to więc łożyska wyjątkowo nowoczesne i zapewniające doskonałe warunki funkcjonowania w trudnych warunkach. Istotne tutaj jest także to, iż łożyska samonastawne, mogą pracować w zakresie temperatur -30 / +100 stopni Celsjusza, a więc podobnie jak łożyska kulkowe poprzecznie uszczelnione.

Montaż łożysk samonastawnych.

Powinny one być montowane tak, aby unikać dużych rozstawów między łożyskami. Wynika to z tego, iż po montażu ustalane są osiowo, zarówno na wale jak i na oprawie. Warto pamiętać także o wstępnym ustaleniu łożyska w taki sposób, aby przy wydłużeniach cieplnych wału podczas pracy, uzyskać możliwość wykorzystania luzu osiowego, co pozwoli na uniknięcie przedwczesnego zużycia czy też uszkodzenia łożysk.

Oprawy z łożyskiem mocuje się standardowo do korpusu maszyny, a następnie montowany będzie pierścień wewnętrzny na wale, przy wykorzystaniu odpowiednich śrub dociskowych. Czasami montaż pierścienia wewnętrznego realizowany jest przy pomocy śrub dociskowych lub pierścienia mimośrodowego.

Generalnie, można więc powiedzieć, iż w przypadku łożysk kulkowych samonastawnych, mamy do czynienia z bardzo ciekawym modelem łożyska, które pozwala nam na przenoszenie całkiem sporych obciążeń promieniowych oraz osiowych. Jest to więc łożysko, które doskonale będzie się sprawdzać w wielu przypadkach, w szczególności zaś w przypadku maszyn i urządzeń o dużym zakresie obciążeń.

Naczelna

Dodaj komentarz