Nowoczesne systemy drenażowe.

Zapewnienie bezpieczeństwa konstrukcjom budowlanym w zakresie naporu wody, to bardzo poważne zagadnienie. Woda może tutaj bowiem przyczynić się do bardzo poważnych w skutkach zagrożeń. Starczy pomyśleć o tym, co dzieje się, kiedy przez mury naszej piwnica zaczyna nam przesiąkać woda. Szkody związane z zalaniem pomieszczeń piwnicznych to jedno. Drugą kwestią jest to, iż namoczone fundamenty będą z czasem słabnąć. Woda jest w stanie skutecznie osłabić konstrukcje betonowe, toteż należy je przed nią skutecznie chronić. W tym przypadku, stosowane są nowoczesne systemy drenażowe, wykorzystujące materiały geosyntetyczne. W tym konkretnym przypadku, systemy drenażowe, budowane są w oparciu o geosiatki drenażowe.

Jak działają nowoczesne systemy drenażowe?

Przede wszystkim, warto wyobrazić sobie jak działa klasyczna forma drenażu dookoła budynku jednorodzinnego. Fundamenty odkopujemy aż do podstaw, a następnie zabezpieczamy ściany z zewnątrz świeżym tynkiem oraz substancjami izolującymi. Przykrywamy folią kubełkową. W wykopie zaś układamy na samym dole warstwę żwiru, i wkładamy rurę drenażową. Zasypujemy ją kolejną warstwą żwiru, a potem piaskiem. Tak przygotowany drenaż bardzo skutecznie zabezpiecza mury naszego budynku przed naporem wody gruntowej, czy też opadowej. Obecnie jednak, stosuje się o wiele bardziej nowoczesne systemy drenażowe. Ich konstrukcja różni się tym, iż wewnątrz wykopu montuje się dodatkowo geosiatki drenażowe, których zadaniem jest wzmocnienie i stabilizacja całej konstrukcji. Dzięki zastosowaniu geosiatki drenażowe, żwir, stanowiący warstwę chłonną, nie będzie z biegiem czasu ulegać zamuleniu. Geosiatka będzie go utrzymywać w stabilnej pozycji, a co za tym idzie, zyskamy na żywotności całego systemu drenażowego.

Generalnie można więc powiedzieć, iż nowoczesne systemy drenażowe w tym zakresie, stanowią unowocześnienie stosowanych dotychczas technologii. Niemniej jednak możemy znaleźć także zupełnie inne rozwiązania technologiczne.

Pozostałe systemy drenażu.

Obecnie, możemy znaleźć w zastosowaniu jeszcze bardziej nowoczesne systemy drenażowe, wykorzystujące geokompozyty drenażowe. Tutaj najczęściej można zetknąć się z dwoma rodzajami systemu drenowania:

  • Oparta o geokompozyty Tencate Polyfelt DC – idealne rozwiązanie drenażowe przy budowie murów oporowych, składowisk odpadów, tuneli czy też piwnic. Sprawdza się znakomicie w sytuacji bardzo dużego obciążenia.
  • Oparta o geokompozyty Tencate Polyfelt Megadrain – rozwiązanie skuteczne przy budowie systemu drenażu na powierzchniach płaskich. Przykładowo mogą to być boiska sportowe, tarasy, pokrycia dachów. Ten rodzaj materiału zapewnia bardzo skuteczne odwodnienie przy stosunkowo niskim, ale ciągłym obciążeniu. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie mamy też do czynienia z małym spadkiem hydraulicznym,

Generalnie rzecz więc ujmując, nowoczesne systemy drenażowe, zapewniają nam przede wszystkim podniesienie skuteczności odprowadzania wody. Dzięki temu wszelkie konstrukcje budowlane będą o wiele bardziej żywotne, co przekłada się na konkretne oszczędności eksploatacyjne.

Naczelna

Dodaj komentarz