Optymalne oświetlenie klatki schodowej.

Wszelkiego rodzaju budynki mieszkalne czy też budynki użyteczności publicznej o większej liczby kondygnacji, wymagają wykonania w nich odpowiednich klatek schodowych, będących kanałem komunikacyjnym pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami budynku. Koniecznością jest tutaj także wykonanie odpowiedniego oświetlenia tych kanałów komunikacyjnych, bowiem z reguły klatki schodowe będą pozbawione dostępu do oświetlenia dziennego. Tutaj jednak nie możemy zastosować zwykłych łączników elektrycznych, bowiem byłoby to rozwiązaniem nieefektywnym i pozbawionym jakichkolwiek znamion komfortu eksploatacji. Tutaj musimy zastosować odpowiednie przełączniki i łączniki schodowe, które zapewnić komfortowe korzystanie z oświetlenia klatek schodowych.

Zasada działania łączników schodowych.

Warto tutaj przyjrzeć się nieco bliżej kwestii montażu i zasadom działania łączników i przełączników schodowych, bowiem wymaga to pewnego wysiłku umysłowego.

W standardowym łączniku, mamy do czynienia tylko z opcją zamknięcia obiegu prądu i jego otwarcia. W przypadku łączników schodowych zaś będziemy mieć do czynienia z opcją zamykania dwóch odrębnych obiegów. Wygląda to w taki sposób, iż na przewodzie neutralnym montowane są źródła oświetlenia, zaś przewód fazowy przepuszczony jest przez dwa łączniki schodowe, na każdym piętrze jeden. Łacznik schodowy ma jedno wejście i dwa wyjścia. Do łącznika na parterze wprowadzamy przewód fazowy, a jego dwóch wyjść prowadzimy przewody fazowe do łącznika na piętrze. Z jego wejścia zaś prowadzimy przewód do źródeł światła na przewodzie neutralnym. Zasada działania jest tak, iż przełączenie łącznika powoduje nie tylko przerwanie przepływu prądu ale jednocześnie zamknięcie drugiego obwodu. Jeśli na obydwu łącznikach będziemy mieć ustawiony ten sam obwód w pozycji zamkniętej to prąd będzie płynąć do źródeł światła. Dzięki takiemu rozwiązaniu, każde przełączenie, któregokolwiek z łączników, pozwala nam na natychmiastową zmianę stanu oświetlenia. Niezależnie od tego na którym piętrze jesteśmy, przełączenie łącznika powoduje zgaszenie bądź załączenie oświetlenia.

Zakup odpowiednich łączników.

Kupując przełączniki i łączniki schodowe należy zwrócić szczególną uwagę na kilka szalenie ważnych kwestii. Przede wszystkim, najważniejsza będzie tutaj jakość ich wykonania. Dobre łączniki schodowe będą z cała pewnością nieco bardziej kosztowne, niemniej jednak zagwarantują nam bezpieczna i stabilną pracę, co w tym przypadku będzie najważniejsze. Słabe jakościowo łączniki schodowe, bardzo często mogą z biegiem czasu ulegać uszkodzeniom, skutkiem czego ich działanie jest nieprawidłowe i często nie będą prawidłowo reagować na nasze działanie. Tak więc, w tym szczególnym przypadku warto jednak poświęcić nieco większe pieniądze na zakup lepszych jakościowo łączników schodowych, aby zagwarantować sobie możliwość efektywnego i skutecznego sterowania oświetleniem na klatkach schodowych.

Naczelna

Dodaj komentarz