Ostropest plamisty – działanie i właściwości

Ostropest plamisty to roślina często widziana na polskich łąkach, niekiedy mylona z popularnym ostem. Mimo niepozornego wyglądu, jest to niezwykle cenny dostawca substancji leczniczych wykorzystywanych w produkcji preparatów leczniczych. Napary z zasuszonego ostropestu stosowane są od wieków w medycynie ludowej jako skuteczny sposób na regenerację wątroby.

Jak działa ostropest?

Ostropest zawiera owoce bogate w sylimarynę owoce. Substancja ta, z grupy flawonoidów, wykazuje hepatoproteksyjne właściwości, zbawienne dla naszej wątroby. Ostropest plamisty jest więc polecany nie tylko osobom, którym od czasu do czasu dokucza uczucie „ciężkości na wątrobie” po posiłkach. Jest to dobry środek dla wszystkich, którym na sercu leży dbanie o ten niezwykle ważny organ w naszym ciele.

Ostropest plamisty pozwala na szybszą regenerację wątroby, przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, a w dłuższej perspektywie organ ten jest lepiej chroniony przed działaniem substancji szkodliwych, dostających się do naszego organizmu przez pożywienie. Ostropest plamisty powinien być regularnie dostarczany do organizmu, jeśli zmagamy się ze zjawiskiem stłuszczenia wątroby. Tabletki lub napary z ostropestu powinny być stosowane również przez osoby, które mają podwyższony cholesterol. Jest to też standardowy lek dla chorych na wirusów zapalenie wątroby. Więcej informacji o prozdrowotnych właściwościach ostropestu przeczytacie tutaj: https://slodkie-zdrowie.pl/pl/19-ostropest-plamisty.

Ostropest plamisty – w tabletkach, czy w naparach?

Ostropest kwitnie pod koniec lata. Można wtedy zebrać go z łąk i zasuszyć, a następnie zaparzać we wrzątku. Można również sięgnąć po gotowe tabletki, w których stężenie substancji leczniczych pozyskanych z ostropestu jest znacznie więcej niż w domowych naparach. Niedrogie opakowania sprawdzonych, naturalnych preparatów leczniczych z ostropestem oferuje na przykład sklep internetowy Słodkie Zdrowie.

Przeciwwskazania do stosowania ostropestu plamistego

Przed stosowaniem ostropestu należy skonsultować się z lekarzem. Niektóre przyjmowane leki mogą wchodzić w reakcję z ostropestem. Nie poleca się na przykład stosować ostropestu podczas terapii m.in. metronidazolem. Zdecydowanie też zalecana jest ostrożność, gdy stosujemy ostropest przy niedrożności kanalików żółciowych. Jeśli mamy uczulenie na rumianek, arnikę lub nagietek, wówczas można spodziewać się również podwyższonej reakcji na ostropest. Odradza się również stosowania tabletek z ostropestem przez kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia.

Naczelna

Dodaj komentarz