Pompy zatapialne i ich zastosowanie.

Wykorzystanie wszelkiego rodzaju pomp zatapialnych jest stosunkowo szerokie w wielu różnorodnych branżach. Przede wszystkim w rolnictwie, budownictwie czy też górnictwie, czyli wszędzie tam, gdzie chcemy pozbyć się wody z jednego miejsca a przetransportować ją w miejsce inne. W górnictwie na przykład będziemy chcieli się pozbyć wody z przodka na wydobyciu, w rolnictwie dostarczyć ja roślinom w czasie braku opadów atmosferycznych, zaś w przypadku Przemyślu budowlanego dostarczyć na teren budowy, gdzie jest elementem niezbędnym do przeprowadzania wszelkich prac budowlanych. Czasem pompy zatapialne będą także wykorzystywane w budownictwie do odprowadzania wody utrudniającej pracę na budowie. Przyjrzyjmy się zatem jak to wszystko wygląda z nieco bliższej perspektywy.

Zalane wykopy budowlane.

Bardzo częstym przypadkiem wykorzystywania pomp zatapialnych w przemyśle budowlanym jest pozbywanie się wody z zalanych wykopów budowlanych. Ma to miejsce na przykład w przypadku nagłych i bardzo intensywnych opadów atmosferycznych, które mogą utrudnić bądź też całkowicie uniemożliwić prowadzenia prac budowlanych, w szczególności zaś robót ziemnych. W takich sytuacjach, najczęściej wykorzystywane są właśnie pompy zatapialne, które umieszczane są w zalanych wykopach, i transportują nam wodą na bezpieczną do prowadzonych prac odległość. Oczywiście w zależności od okoliczności wykorzystywane będą albo pompy zatapialne spalinowe albo elektryczne. Te pierwsze idealnie sprawdzają się na budowach gdzie nie ma dostępu do elektryczności, czyli na przykład w przypadku budowy wodociągów w terenie, gdzie trudno uświadczyć linię energetyczna. W przypadku tych drugich, to najczęściej można spotkać się z ich wykorzystaniem w sytuacjach, kiedy prace prowadzone są na budowie, do której doprowadzony jest prąd elektryczny. Pompy elektryczne są tutaj nieco bardziej wydajne, a co za tym idzie, ich zastosowanie jest nieco bardzie opłacalne.

Pozostałe aspekty zastosowania pomp zatapialnych.

Warto tutaj także pamiętać o kwestiach wspomnianych w pierwszym akapicie, czyli o zastosowaniu pomp zatapialnych z rolnictwie oraz górnictwie.

Pompy zatapialne w rolnictwie.

Najczęstszym przypadkiem zastosowania pomp zatapialnych w rolnictwie jest sytuacja prowadzenia nawadniania na polach odległych od zabudowań gospodarczych, gdzie trzeba wodę pompować ze zbiorników wodnych bądź też studni głębinowych. Tutaj trzeba jednak w pierwszej kolejności dobrać pompę o odpowiedniej wysokości podnoszenia, aby sprawdziła się przy danej głębokości studni.

Pompy zatapialne w górnictwie.

W tym przypadku stosowane są pompy wyjątkowo profesjonalne, bardzo często wykonane ze stali kwasoodpornej, które będą odporne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia kopalniane. Może tutaj być woda słona, zakwaszona itp. Wobec czego też, koniecznością jest stosowanie pomp zatapialnych dostosowanych do tak trudnych warunków realizacji prac.

Naczelna

Dodaj komentarz