Przemysłowe zastosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Współcześnie w wielu branżach przemysłowych, jedną z najczęściej wykorzystywanych metod łączenia ze sobą przedmiotów i elementów konstrukcyjnych jest ich klejenie. Zastosowanie znajdują tutaj jednakże nowoczesne kleje utwardzane za pośrednictwem promieniowania UV. Charakteryzują się one bardzo dobrymi parametrami technicznymi, które gwarantują dobry poziom trwałości spoiny oraz jej odporności na uszkodzenia mechaniczne czy też chemiczne. Warto jednakże przybliżyć sobie nieco bardziej tego typu technologię klejenia, bowiem okazuje się ona jedną z ciekawszych we współczesnym przemyśle. Możliwa jest do wdrożenia praktycznie w każdej branży, gdzie automatycznie przyczynia się do osiągnięcia lepszych efektów wydajnościowych.

Najważniejsze zalety klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Przede wszystkim, trzeba tutaj zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż wdrożenie tego typu technologii klejenia niesie za sobą określone korzyści. Pozwala na osiągnięcie lepszego poziomu wydajności, jak również zapewnia lepszy poziom jakości realizowanych prac. Spoiny SA tutaj bardzo trwałe i zapewniają doskonałe parametry techniczne, co sprawdza się w bardzo dużej ilości przypadków. Do najważniejszych zalet tego typu technologii klejenia, należy tutaj więc zaliczyć następujące kwestie:

  • Krótki czas utwardzania kleju, wynoszący zaledwie kilkanaście sekund
  • Długi okres żywotności kleju, pozwalający nawet przez godzinę od jego nałożenia na klejone przedmioty na swobodne manipulowanie nimi. Dopiero po upływie tego czasu, klej traci swoje właściwości i nie nadaje się do utwardzania.
  • Relatywnie niska, jednostkowa cena wykonania spoiny.
  • Możliwość wdrożenia do linii produkcyjnych, poprzez odpowiednie, przemysłowe promienniki typu UV
  • Doskonałe parametry techniczne wykonanej spoiny. Jest trwała, wytrzymała na uszkodzenia i odporna na działanie czynników chemicznych.

Są to więc stosunkowo konkretne zalety, które sprawiają iż ta technologia klejenia staje się obecnie coraz bardziej popularna w wielu branżach przemysłowych.

Zastosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Bardzo ważną kwestią jest także odpowiednie podejście do kwestii zastosowania tego typu klejów. Trzeba pamiętać, iż lampy przemysłowe i systemy UV, mogą być skutecznie wdrażane do linii produkcyjnych, dzięki czemu, technologia ta może pojawiać się w wielu fabrykach. Obecnie najczęściej wykorzystywana jest w przemyśle elektrycznym i elektronicznym, przy produkcji wszelkiego rodzaju precyzyjnych układów elektronicznych. Sprawdza się idealnie w zakresie łączenia ze sobą elementów układów, które powinny być połączone trwale i być odporne na działanie temperatury czy też działanie czynników chemicznych.

Bardzo często jednakże, technologia ta, trafia do produkcji sprzętu medycznego oraz optycznego. Wykorzystywana jest także w branży motoryzacyjnej. Z całą pewnością postęp technologiczny, jaki odbywa się w ostatnich latach, wpłynie korzystnie na zastosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV. W przyszłości więc, z dużym prawdopodobieństwem, będzie to technologia wykorzystywana jeszcze szerzej, w jeszcze większej liczbie branż.

Naczelna

Dodaj komentarz