Przykładowe zastosowanie geotkanin.

W ostatnich latach w budownictwie drogowym oraz hydrotechnicznym, coraz częściej wykorzystywane są nowoczesne materiały geosyntetyczne, służące przede wszystkim do wzmacniania gruntów oraz podbudowy, jak również do zbrojenia wszelkiego rodzaju nawierzchni, przede wszystkim zaś bitumicznych. Są to nowoczesne materiały, wykonywane z włókien polietylowych, polipropylenowych i innych. W użyciu są także geosyntetyki z włókien szklanych i szklano węglowych. Warto tutaj jednak przyjrzeć się konkretnym przypadkom zastosowania materiałów geosyntetycznych w tym przede wszystkim geotkanin i geosiatek, jako najczęściej wykorzystywanych geosyntetyków w branży.

Charakterystyka geotkanin.

W pierwszej jednak kolejności warto sobie powiedzieć nieco więcej na temat samych geotkanin. Czym są? Jak wygląda ich konstrukcja? Jakimi parametrami będą się charakteryzować? Pozwoli nam to na dogłębniejsze przeanalizowanie ich zastosowanie i funkcji jakie będą pełnić w użytku.

Geotkaniny to płaskie wyroby, wykonywane z poliestrowych lub też polipropylenowych tasiemek o tkanej strukturze, która zapewnia im wysoki poziom wytrzymałości na rozciąganie. Skutkiem tego też, nawet duże masy gruntu nie będą w stanie doprowadzić do ich rozerwania w toku eksploatacji. Ponadto charakteryzują się także bardzo dobrą odpornością chemiczną, dzięki której to, jakiekolwiek substancje chemiczne czy też zachodzące w glebie reakcje nie będą wywierać negatywnego wpływu na strukturę geotkaniny. Ponadto mają one bardzo dobre właściwości pełzania tarcia, zaś ich wysoki moduł, ogranicza w bardzo wyraźny sposób deformacje konstrukcji w długiej perspektywie czasowej.

Generalnie są to bardzo dobre pod względem właściwości materiały stosowane do zbrojenia i izolacji w gruntach oraz podbudowach dróg i autostrad. Równie często wykorzystywane będą w przypadku wzmacniania składowisk odpadów, czy też brzegów rzek i sztucznych zbiorników wodnych. Jednym słowem mogą się poszczycić dość szerokim zastosowaniem we współczesnym budownictwie przemysłowym.

Podstawowe zastosowanie geotkanin.

Warto tutaj także wspomnieć sobie o tym, w jakich przypadkach będą geotkaniny stosowane. Jako, że są to geosyntetyki przede wszystkim do wzmocnień, zbrojeń i izolacji, to najczęstszym przypadkiem ich stosowania będzie tutaj niewątpliwie budownictwo drogowe, gdzie przecież warstwy podbudowy powinny być solidnie odizolowane od otoczenia, aby zapewnić im wysoki poziom trwałości. Dzięki dobrej izolacji nawierzchnia drogowa będzie dłużej trwać bez zniekształceń. Jeśli zaś do warstw podbudowy przedostanie się woda gruntowa, prędzej czy też później, miejscowo zacznie się podbudowa osłabiać, a co za tym idzie, nawierzchnia drogowa będzie ulegać wgłębieniom i spękaniom. Jednym słowem zastosowanie geotkanin będzie znacznie wydłużać okres eksploatacji dróg i autostrad, jak również wielu innych nawierzchni, na przykład pasów startowych czy też wszelkiego rodzaju parkingów, a to rzecz jasna warte jest zawsze dodatkowej inwestycji.

Naczelna

Dodaj komentarz