Trekking w górach Sardynii

W czasie wyjazdu urlopowego warto zażyć maksymalnie dużo ruchu na świeżym powietrzu, wobec czego nie zawsze dobrą opcją będzie wykupienie urlopu w hotelu, celem spędzenia dwóch tygodni na plaży bądź też na hotelowym basenie. O wiele lepszym rozwiązaniem okazuje się możliwość wyjazdu na urlop połączony z trekkingiem, czyli amatorskim pokonywaniem tras górskich, które zapewniają odpowiednie zmęczenie organizmu a jednocześnie dostarczają niesamowitych wrażeń poprzez przepiękne, niejednokrotnie zapierające dech w piersiach krajobrazy. Zobaczmy zatem, jak może wyglądać typowy wyjazd na urlop z trekkingiem w górach Sardynii, które przecież słyną z przepięknych krajobrazów i doskonałych warunków do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Nieco więcej o Sardynii.

Sardynia to druga pod względem wielkości na Morzu Śródziemnych, skalista wyspa, tworząca z kilkoma okolicznymi wyspami region administracyjny Włoch. Stolicą regionu jest Cagliari. Wybrzeże wyspy jest bardzo skaliste i wysokie, z głębokimi zatokami i licznymi wyspami skalistymi w niewielkiej odległości od brzegu. W przeważającej części wyspy znajdujemy góry i płaskowyże. Znajdziemy tutaj także wiele ciekawych atrakcji turystycznych, takich jak:

 • Pochodzące z połowy II w p.n.e. megalityczne, warowne wieże obserwacyjne – nuragi. Znajdziemy ich około 7 tysięcy sztuk na całej wyspie. Budowane z ciosanych kamieni bez jakichkolwiek zapraw.
 • Liczne skałki wapienne, granitowe i bazaltowe zapewniające atrakcyjność Sardynii dla wszystkich amatorów wspinaczki.
 • Bardzo ciekawe trasy turystyczno widokowe
 • Szczyty górskie

Zdecydowanie najważniejszym i największym szczytem górskim w Sardynii jest La Marmora (1834 m n.p.m.), którego zdobycie uważane jest za obowiązek każdego kto przyjechał zwiedzać okolice Sardynii.

Plan wyjazdu na trekking w rejon Sardynii.

Z reguły każdy urlop z trekkingiem w górach Sardynii będzie wyglądać dość podobnie, a poniżej przedstawiamy przykładowy plan wyjazdu organizowanego przez biuro podróży Apter, aby pokazać, jak mniej więcej będzie wyglądać cały wyjazd, dzięki czemu będzie można bardzo dobrze się do tego typu wyjazdu przygotować.

 

 • 1 dzień: Wyjazd z kraju w godzinach popołudniowych, zgodnie z rozkładem jazdy. Przejazd nocny przez Austrię do Włoch.
 • 2 dzień: Przyjazd w rejon Genui lub Livorno w godzinach popołudniowych. Zaokrętowanie na prom. Rejs na Sardynię.
 • 3 dzień: Olbia – Alghero – Oristano. Przypłynięcie na Sardynię. Przejazd przez centralną część wyspy w rejon Alghero. Wycieczka na przylądek Capo Caccia, słynący z niezwykłych klifów i panoram. Zwiedzanie Jaskini Neptuna – Grotta di Nettuno, która jest jedną z największych i najpiękniejszych jaskiń morskich w Europie. Powrót do Alghero autokarem lub łodzią. Zwiedzanie zabytkowej starówki i portu w Alghero. Przejazd w okolice Oristano panoramiczną trasą nadmorską. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.
 • 4 dzień: Barumini, Nuraxi – Cagliari. Przejazd do Barumini. Przejście do twierdzy su Nuraxi – pozostałości zamku i stolicy potężnego księstwa plemiennego z czasów kultury nuraghi (ok. 1200 lat p.n.e.). Przejazd wzdłuż Costa Verde – Zielonego Wybrzeża, które słynie z najwyższych w Europie wydm. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.
 • 5 dzień: Punta la Marmora. Barbagia. Monti del Gennargentu. Wycieczka na Punta la Marmora (1834 m n.p.m) – najwyższy szczyt Sardynii. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg
 • 6 dzień: Barbagia, Supramonte, góry Sardynii – Park Narodowy Golfo di Orosei del Gennargentu. Przejazd panoramiczny wzdłuż wybrzeża wschodniego. Wycieczka do wąwozu Gorropu, jednego z symboli Gennargentu. Dla chętnych pobyt na plaży.
 • 7 dzień: Klify i plaże wschodniego wybrzeża. Przejazd do Cala Gonone. Rejs statkiem do \”Księżycowej plaży\”. Wycieczka nadmorskimi szlakami, słynącymi z niezwykłych plaż, zatoczek, klifów i kwitnącej makii na wschodnim wybrzeżu Sardynii. Dla chętnych pobyt na plaży. Powrót do Cala Gonone.
 • 8 dzień: Archipelag Maddalena – Porto Cervo – Szmaragdowe Wybrzeże. Wycieczka na wyspę Archipelagu Maddalena. Rejs promem na wyspę. Przejazd na wyspę Caprera, gdzie znajduje się dom i mauzoleum Garibaldi\’ego. Pobyt na Szmaragdowym Wybrzeżu. Odpoczynek na plaży. Przejazd do portu i wypłynięcie w nocny rejs.
 • 9 dzień: Livorno – Genua. Przypłyniecie rano do Livorno. Wyjazd do kraju. Przyjazd do kraju w późnych godzinach nocnych.

 

Powyższy plan wyjazdu pochodzi ze strony internetowej biura podróży apter.pl a jego oryginał można znaleźć pod adresem http://www.apter.pl/redirect,900,900,1463,show_doc.html. Tam tez można znaleźć więcej szczegółowych informacji dotyczących ceny przykładowego wyjazdu, oraz innych ważnych informacji niezbędnych do wyjazdu.

Naczelna

Dodaj komentarz