Ubezpieczenia rolnicze. Kiedy należy się ubezpieczyć?

Ubezpieczenia rolnicze możemy podzielić na dwie podstawowe grupy. Będą to ubezpieczenia dobrowolne i obowiązkowe. W myśl ustawy z dnia 22 maja 2003 roku, część gospodarstw rolnych, spełniających kryteria zawarte w ustawie, będzie obowiązana do wykupienia ubezpieczenia OC oraz budynków rolnych. Wbrew wszelkim pozorom, taki obowiązek nałożony przez ustawodawcę, jest bardzo korzystny z punktu widzenia całego sektora. Ubezpieczenia rolnicze pozwalają bowiem zabezpieczyć ten, jak że istotny, strategiczny wręcz sektor gospodarki przez zawirowaniami, powodowanymi różnymi zdarzeniami losowymi.

Kiedy ubezpieczenia rolnicze będą obowiązkowe?

Zgodnie z przytoczoną przez nas ustawą, niektóre gospodarstw rolne będą podlegać pod obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze. Aby podlegać pod wspomniany obowiązek, rolnik musi:

  • Prowadzić gospodarstwo rolne na powierzchni uprawnej przekraczającej 1 ha.
  • Być osobą fizyczna prowadząca gospodarstwo rolne.
  • Przynajmniej w części rozliczać się z zastosowaniem przepisów o podatku rolnym.

Każdy rolnik, spełniający te trzy przesłanki będzie obowiązany do wykupienia dwóch ubezpieczeń rolniczych: ubezpieczenie OC, oraz ubezpieczenie budynków gospodarczych.

Dobrowolne ubezpieczenie rolników.

W pozostałych przypadkach, będzie to po prostu w pełni dobrowolne ubezpieczenie rolników. Jednakże fakt, iż jest to ubezpieczenie dobrowolne, nie świadczy o tym, iż nie warto z niego skorzystać. Wykupienie odpowiednich ubezpieczeń sprawia, że gospodarstwo będzie zabezpieczone na wypadek różnych zdarzeń losowych, które będą pociągać za sobą koszty.

  • Ubezpieczenie OC dla rolnika – to ubezpieczenie zapewniające bezpieczeństwo w razie wyrządzenia szkody na rzecz osób trzecich, w trakcie prowadzenia prac gospodarczych. Wchodzi w to na przykład kolizja ciągnika rolniczego z pojazdem samochodowym na drodze publicznej.
  • Ubezpieczenie zabudowań gospodarczych – pozwala uzyskać odszkodowanie za poniesione szkody w wyniku zdarzeń takich jak: burze, gradobicie, huragany, powodzie, pożary, osunięcia ziemi, tąpnięcia, śnieżyce, deszcze nawalne, jak również upadek samolotu na zabudowania gospodarcze.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż ubezpieczenia rolnicze, niezależnie od ego czy są to ubezpieczenia dobrowolne, czy też obowiązkowe, będą zapewniać bezpieczeństwo całemu sektorowi rolnemu. Będzie się to oczywiście przekładać na całą gospodarkę krajową, w której rolnictwo odgrywa bardzo ważna rolę. Zresztą wystarczy sobie wyobrazić, co by się stało, gdybyśmy nagle utracili chociażby 20-30% wszystkich gospodarstw rolnych. Koszty żywności wystrzeliłyby w górę, a i tak trzeba by sprowadzać dodatkową żywność z zagranicy, po dużo oczywiście cenach. Dlatego też, warto wykorzystać ubezpieczenia rolnicze, nawet jeśli dane gospodarstwo nie podlega pod przepisy przytoczonej we wstępie ustawy.

Naczelna

Dodaj komentarz