Wdrożenie ogrzewania kanałowego w miejsce istniejącej instalacji grzejników ściennych.

Grzejniki ścienne to zdecydowanie najpopularniejsze w naszym kraju rozwiązanie w zakresie ogrzewania naszych domów i mieszkań. Charakteryzuje się stosunkowo niskimi kosztami montażowymi i dobrym poziomem efektywności grzewczej. Ma jednak pewną wadę, a jest nią zabieranie przestrzeni w pomieszczeniu, gdyż grzejnik musi być zamontowany bezpośrednio na ścianie, w dodatku najczęściej pod oknem. Do tego dochodzi instalacja, która niejednokrotnie jest prowadzona także rurami miedzianymi w przestrzeni mieszkalnej. Alternatywą może się okazać tutaj wdrożenie ogrzewania kanałowego, które zapewnia nam nieco lepszy poziom efektywności grzewczej, a jednocześnie niweluje problemy estetyczne, charakterystyczne dla ogrzewania ściennego.

Zalety korzystania z ogrzewania kanałowego.

Jeśli zdecydujemy się na wdrożenie ogrzewania kanałowego w naszym domu, w miejsce istniejącej instalacji grzejników ściennych, będziemy mogli liczyć na pewne korzyści z tego tytułu. Przede wszystkim chodzi o kwestie estetyki. Jednakże warto sobie wyszczególnić tutaj najważniejsze korzyści jakie będą na nas z tego tytułu czekać.

  • Estetyka – grzejniki kanałowe montowane są w płaszczyźnie podłogi, przez co też nie zajmują miejsca na ścianach. Można więc swobodnie pod oknami, tam gdzie zazwyczaj montowane są grzejniki ścienne, ustawiać meble takie jak łóżko czy też stół.
  • Efektywność grzewcza – grzejniki kanałowe charakteryzują się zwiększonym poziomem efektywności grzewczej dzięki swojej konstrukcji (więcej na ten temat w następnym akapicie)
  • Komfort termiczny – przez wzgląd na zastosowanie wentylatora wewnątrz grzejników, przepływ powietrza przez nagrzewnicę utrzymywany jest na stabilnym poziomie. Wpływa to na lepsza wymianę ciepła między grzejnikiem a pomieszczeniem, co podnosi znacznie komfort termiczny.

Zalety faktycznie są istotne, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż będą także przekładać się w pewnym zakresie na ograniczenie kosztów ogrzewania w stosunku do instalacji grzejników ściennych.

Efektywność grzewcza ogrzewania kanałowego.

Na szczególną uwagę w tym przypadku zasługuje podniesiony poziom efektywności grzewczej. Wynika on przede wszystkim z utrzymania stabilnego odbioru ciepła od kotła, przez co ten może pracować w stałych, optymalnych dla procesu spalania warunkach. W takich zaś warunkach można z materiału opałowego wycisnąć maksimum kaloryczności. Dobrze wykonana instalacja ogrzewania kanałowego będzie w stanie przyczynić się do oszczędności na poziomie nawet do 15%, co w przypadku ogrzewania sporych budynków będzie całkiem sporą kwotą.

Generalnie rzecz więc ujmując, wdrożenie takiego rozwiązania niesie za sobą konkretne korzyści. Wobec tego zaś, warto przeanalizować nasze możliwości w zakresie montażu ogrzewania kanałowego, gdyż może się to okazać przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Naczelna

Dodaj komentarz