Wyprawa trekkingowi na Haute Route

Trekking wysokogórski to dla wszystkich miłośników tej formy spędzania wolnego czasu, swego rodzaju wisienka na torcie. Każdy pasjonat tego typu aktywności będzie z całą pewnością planować przynajmniej raz przejść każdą z najtrudniejszych, najbardziej wymagających tras trekkingowych, toteż nic dziwnego iż większość z nich interesuje się pokonaniem całej trasy Haute Route. Jest to bowiem trasa bardzo wymagająca, której druga część wiedzie terenem wysokogórskim, po ścieżkach skutych lodem i pokrytych czapą śnieżną. Jej pokonanie wymaga solidnego przygotowania w zakresie naszej siły i kondycji, ale także w kwestii zaopatrzenia się w niezbędny sprzęt alpinistyczny.

Pokonanie trasy Haute Route.

Skoro już zdecydujemy, iż nadszedł czas na pokonanie trasy Haute Route, warto z góry przygotować się na bardzo poważne wyzwanie. Otóż nie jest to zwykła trasa, gdyż jej część pierwsza przeznaczona będzie praktycznie dla wszystkich trekkingowców, niemniej jednak potem, będziemy mieć do czynienia z turą typowo wysokogórską, której przeznaczenie będzie zgoła odmienne. Tutaj poradzą sobie tylko najbardziej doświadczeni pasjonaci wypraw trekkingowych, posiadający odpowiednie umiejętności i wyposażenie alpinistyczne, którzy przygotują się prawidłowo do wyprawy. Większość trasy pokonywana będzie na wysokości powyżej 3500 m n.p.m., przy czym trzeba będzie umiejętnie korzystać ze sprzętu alpinistycznego, takiego, jak raki przystosowane do posiadanego obuwia, czy też uprząż dolna oraz czekan. Do tego dochodzi także profesjonalne wyposażenie w sprzęt alpinistyczny, bez którego nie ma co nawet myśleć o pokonaniu tak wymagających tras jak Haute Route. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej tej kwestii, aby nie być pod żadnym względem zaskoczonym.

Kompletowanie wyposażenia na trasę Haute Route.

Wspominaliśmy już o tym, jak istotną kwestią na trasie Haute Route, będzie odpowiednie wyposażenie alpinistyczne, toteż warto przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej. Otóż, okazuje się, iż tutaj trzeba będzie liczyć się z dość sporym kosztem skompletowania całego niezbędnego sprzętu. Do najważniejszych elementów wyposażenia na trasę Haute RoUte, należy bez wątpienia zaliczyć:

  • Sprzęt alpinistyczny: czekan, kijki, dolna uprząż, raki do obuwia
  • Ciepła odzież: bielizna termiczna, wodoodporne i ciepłe kurtki oraz spodnie
  • Sprzęt dodatkowy: pojemny plecak, termos na kawę i herbatę, okulary przeciwsłoneczne.

To oczywiście tylko i wyłącznie kwestie czysto podstawowe, bowiem w kompletnym wyposażeniu znajdziemy jeszcze wiele innych elementów. Nie mniej jednak tutaj nie chcieliśmy zagłębiać w szczegóły dotyczące poszczególnych elementów bielizny termicznej, przydatnej na trasie Haute Route, gdyż takie kwestie pozostawiamy już samym pasjonatom wypraw trekkingowych. Z całą pewnością każdy pasjonat wypraw trekkingowych, będzie wiedział jak się zabrać za skompletowanie całego wyposażenia, niezbędnego na wyprawach na trasy takie jak właśnie omawiana Haute Route.

Naczelna

Dodaj komentarz