Zastosowanie łożysk przemysłowych.

Dzięki temu, iż nasz technologia poszła tak dalece do przodu, na chwilę obecną możemy cieszyć się z korzystania z nowoczesnych maszyn i urządzeń, które znacznie usprawniają nasze codzienne życie osobiste jak i zawodowe. Szczególnie w przypadku życia zawodowego jest to bardzo widoczne, bowiem w czasie kiedy pojawiły się pierwsze łożyska, kiedy zaczęto je stosować na większą skalę w przypadku maszyn przemysłowych, można powiedzieć, iż rozpoczął się wielki bum przemysłowy, gdyż to właśnie za ich sprawą maszyny przemysłowe stały się tak bardzo wydajne. Oczywiście istotnym aspektem był także silnik elektryczny oraz sama elektryczność, niemniej jednak bez łożysk nie byłoby to wszystko możliwe. Można tutaj więc powiedzieć, iż bardzo dużo z tego co posiadamy, co mamy, co możemy wytwarzać i codziennie produkować, zawdzięczamy temu, iż kiedyś w przeszłości, ktoś mądry opracował łożyska i zaczął je stosować na większą skalę.

Początki zastosowania łożysk.

Oczywiście sama idea przetworzenia tarcia ślizgowego na tarcie toczne, była tematem wielu rozpraw słynnych uczonych starożytności, bowiem już Arystoteles w IV w. p.n.e., jako pierwszy pochylił się dość poważnie nad tym zagadnieniem. Niestety ludzkość nie miała jeszcze aż tak dobrych możliwości technicznych, aby wykonywać łożyska w obecnej formie, toteż poprzestano na wynalezieniu koła, które jak wiadomo ruszyło całą ludzką cywilizację stanowczo do przodu. Jako pierwsze łożysko toczne z prawdziwego zdarzenia można uznać opracowany przez greckiego inżyniera Diadesa w roku około 333 p.n.e taran, głowica do kruszenia murów obronnych. W konstrukcji tej, główny element tarana, położony był na okrągłych belkach, na których wprawiano go w ruch, dzi1)ki czemu nabierał prędkości przed uderzeniem w mur. Było to urządzenie bardzo zmyślne, a ówczesnym mieszkańcom miast aż ciarki przechodziły po plecach od dudniącego echa kolejnych uderzeń tarana o mury miasta.

Łożyska współcześnie.

Pierwsze łożyska które faktycznie zaczynały przypominać nasze dzisiejsze, to łożyska pochodzące z maszyn rzemieślniczych oraz wiatraków z XVII i XVIII w. przy czym nie były one jeszcze aż tak dokładne i precyzyjne jak te, stosowane współcześnie w naszych samochodach i maszynach przemysłowych. Na świecie zaczęły pojawiać się coraz to nowocześniejsze technologie, dzięki którym na przykład już w 1945 roku dzięki zastosowaniu metalurgii proszków, wykonywano łożyska ślizgowe bezolejowe, wykonywane z porowatego metalu nasyconego smarem. Obecnie w szybkoobrotowych wirówkach czy też na przykład w żyroskopach, jako smar wykorzystywane jest powietrze. Tego typu łożyska w niewielkich maszynach poprawnie działają bez problemów przez bardzo długi okres czasu.

Obecnie łożyska to przede wszystkim elementy toczne w naszych samochodach i różne elementy ruchome maszyn przemysłowych. Najbardziej spopularyzowane zaś łożyska przemysłowe stozek.pl, to przede wszystkim łożyska toczne kulkowe, stożkowe czy też igłowe, wykorzystywane w większości urządzeń na całym świecie, w większości fabryk i zakładów przemysłowych. Jednym słowem łożyska zmieniły nasz świat na dobre.

Naczelna

Dodaj komentarz