Zastosowanie opakowań z tworzyw sztucznych.

Współczesna produkcja i dystrybucja wielu produktów, a przede wszystkim produktów płynnych, realizowana jest przy zastosowaniu opakowań plastikowych. Zapewniają nam one bardzo wygodne i komfortowe warunki zarówno na etapie produkcji, magazynowania, dystrybucji, jak również końcowego użytkowania. Dlatego też, stały się tak bardzo popularnym rozwiązaniem we współczesnym świecie. Oczywiście, należy zwrócić uwagę na fakt, iż opakowania, czyli przede wszystkim butelki oraz nakrętki plastikowe, stanowią jedno z największych zagrożeń dla naszego środowiska naturalnego. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii korzyści płynących z zastosowania tego rodzaju opakowań, oraz przekonać się, gdzie leży prawdziwe zagrożenie w ich zastosowaniu.

Korzyści płynące z stosowania opakowań z tworzyw sztucznych.

Wspomnieliśmy we wstępie o tym, iż stosowanie opakowań plastikowych, niesie za sobą dość konkretne i wyraźne korzyści, zarówno dla producentów, jak również sprzedawców, czy też końcowych użytkowników. Warto sobie powiedzieć o nich nieco więcej, aby mieć pełny obraz całej sytuacji.

  • Stosunkowo niska waga opakowania – opakowania z tworzyw sztucznych, ze względu na swoją niską wagę, gwarantują uproszczenie procesu produkcji, magazynowania, dystrybucji, jak również ostatecznego użytkowania produktów płynnych.
  • Niskie koszty produkcji – o wiele niższe niż w przypadku opakowań np. szklanych.
  • Wysoki poziom odporności mechanicznej – podczas produkcji, magazynowania, transportu czy też ostatecznego użytkowania, o wiele trudniej o uszkodzenie butelki plastikowej niż szklanej. Dzięki temu, nawet jeśli butelka przypadkowo spadnie na podłogę, mamy o wiele mniejsze szanse jej uszkodzenia niż w przypadku butelki szklanej.

Do tego warto jeszcze wspomnieć o prostym procesie recyklingu, dzięki czemu każdy producent nakrętek i butelek plastikowych, może bez większych trudności pozyskiwać materiał do produkcji pochodzący właśnie z recyklingu. Jest to na pewno bardzo dobre rozwiązanie jeśli chodzi o kwestie ekologiczne.

Istotne zagrożenie w eksploatacji butelek z tworzyw sztucznych.

Nie możemy tutaj oczywiście pominąć faktu, iż wszelkiego rodzaju opakowania plastikowe, a przede wszystkim butelki i nakrętki są jednymi z najczęściej spotykanych śmieci zalegających oceany, lasy, morza i jeziora oraz rzeki. Trzeba jednakże być w tym przypadku w pełni uczciwym. To nie jest winą producentów, iż mamy do czynienia z tak dużym poziomem zanieczyszczenia środowiska odpadami z tworzyw sztucznych. Wynika to jedynie z naszego podejścia, jako konsumentów. Nie szanujemy naszego środowiska i planety, a wskutek tego wszystkie zużyte butelki plastikowe, wyrzucamy gdzie popadnie. Nawet jeśli producent nakrętek plastikowych oraz butelek, będzie mieć odpowiednie linie technologiczne do prawidłowego recyklingu, na nic się to zda, jeśli zużyte opakowania nie trafią do niego tylko do morza. To od nas, czyli użytkowników zależy w pierwszej kolejności to, czy opakowania z tworzywa sztucznego, będą psującymi naszą planetę śmieciami, czy też będziemy je stosować i wykorzystywać w dalszym ciągu poprzez ich skuteczne przetwarzanie w procesie recyklingu.

Naczelna

Dodaj komentarz