Klimakterium to okres poprzedzający menopauzę, który w pewnych przypadkach może pojawić się nawet po ukończeniu 35 roku życia, czyli stosunkowo wcześnie. Oczywiście do właściwej menopauzy, czyli całkowitej utraty płodności przez kobietę, jeszcze stąd bardzo daleko, niemniej jednak warto przygotować się od razu na ten czasu i pozyskać wiedzę w zakresie radzenia sobie z problemami dotyczącymi klimakterium oraz samej menopauzy. Warto wiedzieć, jak sobie z tym wszystkim radzić, a przede wszystkim uświadomić, iż taka jest kolej rzeczy, a płodność to nie jedyna co kobieta ma wartościowego, choć w wielu przypadkach kobiety same siebie traktują tak nisko i uważają iż po utracie płodności stają się zbędne w społeczeństwie.
Objawy towarzyszące okresowi klimakterium.
W trakcie kiedy rozpoczyna się okres klimakterium, ograniczane jest wydzielanie progesteronu a następnie także i estrogenów. Przyczynia się do pierwszych zaburzeń cyklu miesiączkowego, co w wielu przypadkach wywołuje kolejne problemy zarówno zdrowia fizycznego jak i psychicznego u każdej kobiety. W trakcie klimakterium, o wiele bardziej intensywny przebieg będzie mieć pojawiający się zespół napięcia przedmiesiączkowego, a kobieta w wyniku tego staje się bardziej drażliwa. Oczywiście pierwsze zaburzenia cyklu nie świadczą jeszcze o menopauzie. Dopiero kiedy miesiączka nie pojawi się regularnie przez rok czasu, będziemy mogli oficjalnie mówić o okresie menopauzy. Generalnie rzecz biorąc, klimakterium nie jest dla kobiety niczym przyjemnym, a jego przechodzenie wiąże się z poważnymi dolegliwości zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej, wobec czego warto z góry się odpowiednio przygotować do tego czasu i poznać metody zwalczania negatywnych skutków okresu klimakterium.
Zioła pomocne w okresie klimakterium.
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będą naturalne sposoby ziołowe na klimakterium, stosowane od wielu lat nasze prababcie. W końcu w tamtym czasie medycyna nie była aż tak bardzo rozwinięta jak teraz a nasze prababcie, w jakiś sposób musiały sobie z klimakterium poradzić. Oczywiście znana i dość popularna, choć niezbyt często jeszcze stosowana jest w tym przypadku hormonalna terapia zastępcza, gwarantująca uzupełnienie niedoboru hormonalnego odpowiedzialnego za wszystkie pozostałe dolegliwości związane z okresem klimakterium. Poprzez zastępcze podawanie hormonów, można regulować wydzielanie pozostałych niezbędnych składników, wpływających na dobre samopoczucie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Leki ziołowe natomiast, mogą stymulować zarówno do produkcji odpowiednich hormonów, jak również dostarczać do organizmu składniki bogate w substancje, do których syntezy potrzeba estrogenów i progesteronu. Jednym słowem terapie polegają na uzupełnianiu niedoborów, dzięki czemu organizm może funkcjonować nieco lepiej zaś, samopoczucie kobiety w trakcie okresu klimakterium być o wiele lepsze.