Hemoroidy

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze ma każdy. Wyglądają jak poduszeczki wypełnione krwią, i pełnią ważną funkcje, jaką jest uszczelnianie kanału odbytu, a w raz z zwieraczami panują nad oddawaniem stolca i gazów. W przypadku pojawienia się impulsu nerwowego który odczuwany jest jako parcie, guzki opróżniają się z krwi, dzięki czemu możliwe jest wypróżnienie. Gdy hemoroidy są rozciągnięte, wypełniają się krwią ponad miarę i nie opróżniają się z niej do końca zaczyna to być problemem, ponieważ na skutek zalegania z krwi może dojść do stanu zapalnego, który obejmuje zarówno guzki, jak i tkanki odbytu – wtedy mówimy o żylakach odbytu Jakie są ich przyczyny, objawy, i jakie podjąć leczenie? 

Przyczyny hemoroidów

Żylaki odbytu mogą dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku. Sprzyja im niestety otyłość, wiek, zła dieta, która nie obfituje w błonnik, za mało płynów, ale także siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej. Wiedząc o tym, warto zmienić kilka nawyków które chronią nas od rozwoju choroby hemoroidalnej:

  • prowadzenie aktywnego trybu życia
  • pij więcej wody
  • jedz więcej warzyw i owoców
  • wypróżniaj się regularnie, nie przetrzymuj stolca
  • noś bawełnianą bieliznę

Objawy choroby

Jednym z pierwszych sygnałów jest świąd w okolicy odbytu, który zwykle jest bagatelizowany. Swędzeniu może także towarzyszyć niewielkie uszkodzenie śluzówki skóry, oraz sączenie się wydzieliny sprzyjającej odczynom zapalnym i alergicznym. Powiększone guzki sprawiają wrażenie niepełnego wypróżnienia, co w konsekwencji sprawia że nasze parcie jest silniejsze. Kolejnym objawem, który powinien być dla nas alarmujący to niewielkie krwawienie pojawiające się podczas wypróżniania. Z czasem dochodzi do wypadnięcia guzka.

Jeżeli czujesz, że możesz cierpieć na hemoroidy – idź do lekarza pierwszego kontaktu. Trzeba przezwyciężyć wstyd i rozpocząć leczenie, ponieważ osoby cierpiące na hemoroidy cierpią na ból związany z tą chorobą, dlatego im szybciej tym lepiej. Lekarz pierwszego kontaktu skieruje Cie do proktologa – chirurga, który zajmuje się schorzeniami odbytu i odbytnicy.

Leczenie hemoroidów

Leczenie hemoroidów zależy od zaawansowania choroby. Ważne jest w każdym stadium choroby to, aby pić dużo wody (około 2,5 litrów na dobę) oraz zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce. Należy ograniczyć słodycze, mocną herbatę oraz kawę, alkohol wysokoprocentowy, produkty które powodują wzdęcia, ostre przyprawy oraz tłuszcze zwierzęce. We wszystkich postaciach chory lekarz może zalecić również przyjmowanie tabletek o działaniu przeciwzapalnym, które zmniejszają obrzęk, opóźniają rozwój guzków, zmniejszają świąd, ale także czopki, żele, maści i kremy o podobnym działaniu. Warto jednak wziąć pod uwagę to co daje nam natura, i rozważyć także zioła na hemoroidy takie jak oczar wirginijski, który jest rośliną leczniczą, a jako surowiec zielarski wykorzystywane są liście oraz kora tego drzewa, roślina działa przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie, oraz przeciwbakteryjnie, kolejną rośliną zasługującą na uwagę jest kasztanowiec, który uszczelnia ściany naczyń włosowatych, również działa przeciwbakteryjnie, ściągająco i przeciwzapalnie.

Naczelna

Dodaj komentarz