Kiedy korzysta się z lawety i jak znaleźć dobrą usługę?

laweta

Samochody to obecnie element niemalże niezbędny w codziennym życiu. Jednakże są to tylko sprzęty, dlatego też bywa iż ulegają awariom, czasem w najmniej spodziewanych okolicznościach. Zdarzają się również wypadki drogowe, z których samochody nie wychodzą cało i nie nadają się do dalszej jazdy. W przypadku takich właśnie sytuacji zazwyczaj laweta jest tym, co wzywa się w pierwszej kolejności. Dzięki niej bowiem można auto przetransportować niemalże wszędzie, zazwyczaj jednak do najbliższego warsztatu.

Laweta – kiedy niezbędna?

Sytuacją, w której wezwanie lawety jest czynnością niezbędną na pewno jest wypadek. Zwłaszcza jeżeli na miejsce zostaje wezwany patrol policji, może on zadecydować o tym, iż auto może być zabrane z miejsca wypadku wyłącznie w taki sposób. Zazwyczaj w tego typu sytuacji wzywa się firmę, która znajduje się najbliżej miejsca wypadku. Policja ma także podpisane umowy z właścicielami firm posiadającymi parkingi i lawety. W sytuacji, gdy właściciele aut uczestniczących w wypadku nie są w stanie podjąć decyzji, na przykład z powodu złego stanu zdrowia, wówczas mają oni prawo wezwać lawetę i zlecić odholowanie auta na taki parking. Jeżeli zaś laweta wzywana jest przez właściciela samochodu, to on decyduje, dokąd ma zabrać auto.

Nietypowe zastosowania lawety

Przewóz samochodów to nie jedyne zastosowanie, jakie ma laweta. Bardzo często wykorzystywana jest ona także do transportu sprzętu budowlanego, takiego jak na przykład mniejszych rozmiarów koparki czy ładowarki. Powodem takiej decyzji jest fakt, iż poruszają się niezwykle wolno, dlatego też przejechanie nimi z jednej lokalizacji do drugiej zajęłoby wiele czasu. Niektóre z nich także nie mogą samodzielnie poruszać się po jezdni, dlatego też wynajmowanie lawety do ich przewozu jest niezbędne. Oczywiście nie każdy sprzęt budowlany może być w taki sposób przewieziony, lawety bowiem mają określone maksymalne obciążenie, i dlatego też należy na to zwracać uwagę. Najczęściej pracownicy firm przewozowych doskonale wiedzą, o jakie szczegóły sprzętu budowlanego wypytać, aby dzięki temu móc jak najlepiej określić czy są w stanie podjąć się takiego przewozu jak również często tego, ile taka usługa będzie kosztować.

Jak znaleźć dobrą firmę?

Jeżeli potrzebna jest laweta, dzisiaj nie powinno być zbyt dużego problemu ze znalezieniem odpowiedniej firmy. Wiele z nich ze względu na rosnącą na rynku konkurencję świadczy swoje usługi przez całą dobę. Pod podanym telefonem przez cały czas ktoś odbierze, reagując na wezwanie jak najszybciej. Warto na pewno mieć przy sobie numer do przynajmniej jednej z firm tego typu w miejscu zamieszkania, ale bez większych problemów możne je znaleźć dzisiaj także w Internecie. Jeżeli chodzi o ceny, jakie klienci muszą zapłacić za skorzystanie z usług takich firm, są one zróżnicowane. Nie dziwi już nikogo fakt, że te działające na przykład w pobliżu autostrad za swoje usługi życzą sobie więcej. Tak samo wyższa stawka najczęściej obowiązuje przy wezwaniu lawety w godzinach nocnych. Przy dalszych trasach zazwyczaj ustala się stawkę za kilometr trasy, dzięki czemu klient może niemalże od razu dowiedzieć się, ile będzie musiał za konkretną usługę zapłacić. W momencie, gdy przydarzy się awaria, najlepiej sprawdzić oferty kilku firm, aby móc wybrać tą najbardziej korzystną pod względem finansowym.

Sławek

Dodaj komentarz