Mata antyerozyjna i jej prawidłowe zastosowanie.

Erozja gleby to jedna z najczęstszych przyczyn degradacji infrastruktury okalającej nowo budowane drogi, autostrady czy też linie kolejowe. Intensywne opady deszczu, potrafią skutecznie wypłukiwać glebę i drobną roślinność przed jej prawidłowym ukorzenieniem się. Dodatkowo spływająca gleba będzie zamulać wszystkie kanały deszczowe wzdłuż drogi, a to niestety nie jest korzystne. Aby temu zapobiec należy zastosować profesjonalne maty antyerozyjne w rodzaju Polymat, które pozwolą na skuteczne zablokowanie procesu erozji, do czasu ukorzenienia się naturalnej roślinności.

Przeznaczenie podstawowe maty antyerozyjne.

Głównym zastosowaniem do jakiego stworzona została mata antyerozyjna w rodzaju Polymat, jest zatrzymanie procesu erozji gleb na stromych zboczach, do czasu ukorzenienia się naturalnej roślinności. Trzeba bowiem pamiętać, iż wzrost roślinności jest najlepszym zabezpieczeniem przed erozją. Najbardziej skutecznym oraz ekologicznym. Jednakże w początkowym okresie mamy do czynienia z wyraźną podatnością na wypłukiwanie gleb oraz słabo ukorzenionej roślinności, toteż zastosowanie odpowiedniej, ekologicznej maty antyerozyjne, w dużym zakresie pozwala nam ten problem rozwiązać.

Bardzo istotną kwestią jest fakt, iż wbudowanie tego typu maty antyerozyjne jest proste, bowiem wykonana jest w taki sposób, aby zachować wysoki poziom elastyczności co z kolei pozwala na dopasowywanie się maty do podłoża. Powinna być ona wbudowana na niedużej głębokości. W zasadzie w przypowierzchniowej warstwie gruntu, gdzie będzie mogła skutecznie przytrzymywać korzenie roślinności i nie dopuszczać do ich wypłukiwania, poprzez intensywne opady atmosferyczne.

Zalety oraz zastosowanie mat antyerozyjnych.

Warto więc sobie tutaj wyszczególnić konkretne zalety zastosowania tego typu rozwiązania w zakresie powstrzymania procesu erozji gleb.

Do najistotniejszych zalet zastosowania maty antyerozyjne, należy tutaj więc zaliczyć:

  • umożliwienie stosunkowo szybkiego zazielenienia się skarp i zboczy
  • bezproblemowy montaż
  • brak szkodliwości dla środowiska naturalnego
  • skuteczna ochrona przed erozją od samego początku, także na etapie, kiedy roślinność jeszcze nie jest do końca ukorzeniona.

Jeśli zaś chodzi o podstawowe obszary zastosowania to trzeba tutaj podkreślić, iż przede wszystkim, maty antyerozyjne będą stosowane do zabezpieczenia skarp i nasypów wzdłuż nowo budowlanych dróg i autostrad, czy też linii kolejowych. Wykorzystywane są także w przypadku zabezpieczenia przed erozją wałów przeciwpowodziowych, oraz stromych brzegów rzek, jezior, czy też innych zbiorników oraz cieków wodnych.

Można więc powiedzieć, iż są one stosowane dość szeroko i wszechstronnie, a co za tym idzie, jest to materiał geosyntetyczny o dużym poziomie popularności we współczesnym przemyśle budowlanym.

Naczelna

Dodaj komentarz