Okna PCV i drewniane. Jakie wybrać do swojego domu?

Wybór nowych okien do naszego domu jednorodzinnego to dość poważny problem. Musimy przecież pamiętać, iż nie chodzi tutaj jedynie o kwestie estetyki. W końcu okna stanowią jedne z bardziej newralgicznych punktów utrzymania ciepła wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Według wszystkich szacunków i wyliczeń, średnio przez okna wytracamy 20-40% ciepła z naszego domu. Dlatego też, wybierając nowe okna, warto szczególną uwagę zwrócić na współczynnik przenikania ciepła wyrażany w W/(m2*K). Im będzie on mniejszy, tym lepiej dla nas. Tym mniej ciepła z mieszkania stracimy, a co za tym idzie, poniesiemy mniejsze koszty, związane z koniecznością ogrzewania naszych domów w sezonie zimowym.

Okna PCV i drewniane. Które wybrać?

Pierwszym dylematem, na jaki natrafimy w tym przypadku, będzie kwestia wyboru okien według materiału wykonania. Do naszej dyspozycji są tutaj okna drewniane oraz okna z PCV. Obecnie różnice jakościowe między nimi nie należą już do zbyt wielkich. Jednakże jeszcze 10-15 lat temu, okna drewniane były systematycznie wypierane z rynku przez nowoczesne i energooszczędne okna z PCV. Obecnie jednak, także okna drewniane, wytwarzane są z zastosowaniem najnowszych technologii, dzięki czemu zapewniają nam także wysoki poziom energooszczędności. W związku z tym regularnie wracają do łask. Pojawia się coraz więcej budynków z nowoczesnymi oknami drewnianymi.

Współczynnik przenikania ciepła.

Jak już wspomnieliśmy, jednym z najważniejszych parametrów doboru okien powinien tutaj być współczynnik przenikania ciepła U. W standardowych oknach przyjmuje się bazową jego wartość na poziomie U=1,1 W/(m2*K), aczkolwiek nie jest to wartość idealna. Obecnie wytwarzane są okna o współczynniku przenikania ciepła na poziomie U<=0,6 W/(m2*K). tego typu okna już będą charakterystyczne dla budownictwa energooszczędnego. Znajdziemy także okna o jeszcze niższym współczynniku U, przeznaczone do budownictwa pasywnego.

W zasadzie tylko od nas i zasobności naszego portfela zależeć będzie to, na jakie okna w tym zakresie się zdecydujemy. Warto jednakże pamiętać, iż im bardziej energooszczędne okna zakupimy, tym mniejsze straty ciepła będziemy mieć w sezonie zimowym, a co za tym idzie, także niższe koszty ogrzewania.

Zakup okien PCV oraz drewnianych.

Aby kupić odpowiednio dobrane okna, trzeba będzie oczywiście zlokalizować solidny, w pełni profesjonalny sklep ze stolarką okienną. Warto tutaj od razu zwrócić uwagę na kwestię dystrybuowanego asortymentu. Nie każdy bowiem sklep zapewni nam dostawę dobrych okien. Zwróćmy na przykład uwagę na to, czy w sklepie będą dostępne okna PCV i drewniane z firmy Drew Dom. Jest to bowiem bardzo dobry dostawca okien, gwarantujący nam wysoki poziom jakości dostarczanych okien. Można tutaj nawet powiedzieć, iż na dzień dzisiejszy, okna z firmy Drew Dom, będą charakteryzować się najlepszym stosunkiem ceny do jakości. Poziom izolacji tak termicznej, jak i akustycznej, będzie tutaj bardzo dobry. Poza tym, będą to okna także o wysokim poziomie estetyki.

Naczelna

Dodaj komentarz