Profesjonalne geosyntetyki do zastosowań w budownictwie technicznym.

Współczesna branża budownictwa technicznego, sięga coraz częściej po nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak chociażby materiały geosyntetyczne. Są to nowoczesne technologicznie materiały, zapewniające zdecydowanie lepsze parametry techniczne dla wznoszonych konstrukcji. Wszelkiego rodzaju torowiska, drogi, autostrady, ale nie tylko, są obecnie realizowane w taki sposób, aby poprzez zastosowanie materiałów geosyntetycznych, zwiększyć poziom ich trwałości. Można wręcz powiedzieć, iż profesjonalne geosyntetyki, na stałe weszły już w skład materiałów budowlanych w zaawansowanych technologiach budowlanych.

Czym są profesjonalne geosyntetyki?

Najważniejszą kwestia będzie tutaj odpowiedzenie sobie na pytanie, czym są owe profesjonalne geosyntetyki. Otóż są to nowoczesne materiały, wykonywane głównie z włókien poliestrowych, czy też polimerowych, niejednokrotnie stabilizowanych przeciwko działaniu UV, które stosuje się do wzmocnienia trwałości danych inwestycji. Stosowane w tym zakresie są wszelkiego rodzaju geosiatki, geowłókniny, geotkaniny. Znajdziemy także maty antyerozyjne i geokompozyty, czyli połączenie kilku geosyntetyków, w celu wykorzystania różnych ich właściwości. Obecnie można powiedzieć, iż praktycznie każda realizacja budowlana, w zakresie nowych dróg i autostrad jest realizowana z ich zastosowaniem. Co prawda podnosi to w pewnym zakresie koszt realizacji, jednakże z dłuższej perspektywy czasowej, ogranicza koszty eksploatacji. Ostatecznie więc, wychodzimy na plus, bowiem koszty zastosowania geosyntetyków, są jednak niższe, niż koszty remontów przy braku ich zastosowaniu. Poprzez profesjonalne geosyntetyki, możliwe będzie zwiększenie nawet o 25-40% trwałości nowo budowanych dróg i autostrad.

Gdzie stosowane są profesjonalne geosyntetyki?

Jak już wspomnieliśmy, materiały geosyntetyczne wykorzystywane są przede wszystkim przy budowie dróg, autostrad oraz linii kolejowych. W tym zakresie, głównie trafiają do podbudowy, gdzie pełnią funkcję stabilizująca i zbrojącą warstwy podbudowy. Dzięki temu nawierzchnia nie ulega zbyt szybko spękaniom i uszkodzeniom, co wydłuża czas eksploatacji drogi bez konieczności prowadzenia prac remontowych. Maty antyerozyjne wykorzystywane będą do zatrzymania procesu erozji wszelkiego rodzaju skarp i nasypów wzdłuż nowych dróg i autostrad. Dzięki ich zastosowaniu, zatrzymujemy warstwy humusu do czasu ukorzenienia się naturalnej roślinności, opady deszczu nie będą wypłukiwać drobnej, słabo ukorzenionej roślinności, oraz ziemi, co mogło by prowadzić do zamulania infrastruktury wzdłuż drogi. Szczególnie chodzi o wszelkie kanały deszczowe, których drożność to podstawa bezpieczeństwa na drogach szybkiego ruchu i autostradach.

Jednym słowem profesjonalne geosyntetyki, stanowią jeden z bardziej istotnych współcześnie, nowoczesnych materiałów w budownictwie technicznym, toteż ich zastosowanie stale i regularnie rośnie.

Naczelna

Dodaj komentarz