Przewaga balustrady szklanej nad drewnianą?

balustrady szklane

Zarówno szkło, jak i drewno jako materiał na balustradę ma swoje liczne wady i zalety. Poza estetyką i wpasowaniem się do wystroju wnętrza warto zwrócić uwagę na cechy użytkowe, komfort konserwacji, utrzymania w czystości, trwałość, bezpieczeństwo. Moda na szklane balustrady sprawiła, iż są one niezmiernie popularne, jednak czy dobrze spełniają swoje zadanie?

Ponadczasowa elegancja

Drewniane balustrady uchodzą za klasyczne, ponadczasowe i komponujące się z każdym stylem wnętrza, tymczasem również szkłu nie można odmówić elegancji i szyku. Projektów na balustrady ze szkła możemy mnożyć bez liku. To co je wyróżnia to lekkość oraz przejrzystość. W przypadku drewna zdecydowana większość balustrad bazuje na ażurowym wzorze mniej lub bardziej zdobionym. Rozwiązaniem pośrednim jest połączenie drewna ze szkłem, które świetnie ze sobą współgra. Nowoczesne wnętrza o wiele częściej jednak zdominowane są przez szkło oraz metalowe wykończenia. To właśnie metal nadaje szkłu chłodu, który jest przeciwieństwem nawet najbardziej surowych balustrad drewnianych. Bezsprzecznie w projektach minimalistycznych, loftowych balustrady szklane wpisują się o wiele trafniej niżeli drewniane. Są idealną parą dla metalowych okuć, chłodnych szarości itp.

Niezauważalne szkło kontra dekoracyjność

Szklana balustrada może być niezauważalna dla oka. Stosując szkło gładkie przezroczyste możemy zadbać o minimalizm we wnętrzu i nowoczesność. Nie zawsze jednak chodzi o to by balustrada była jak najmniej widoczna. Jeśli zależy nam na tym by balustrada była ozdobą domu to również może być to balustrada szklana. Wybór wzorów, kolorów i struktury szkła jest ogromny. Ponadto projekty balustrad mogą być bardzo oryginalne, kreatywne. Operować można kształtem, wielkością, wzorem jak i dodatkami do szkła. Dostępne są zarówno ciekawe ale jednocześnie skromne wzory balustrad szklanych jak też suto zdobione, wystawne balustrady szklane będące doskonałym elementem dominującym we wnętrzu.

Łatwa konserwacja i pielęgnacja

Wbrew pozorom szkło jest o wiele łatwiej utrzymać w czystości i nienaruszonym stanie niżeli drewno, które lubi ciemnieć, zachodzić osadem, przebarwiać się, a co gorsza próchnieć. Ponadto szkło nie wydziela zapachu, nie wymaga szlifowania, odnawiania, a jedynie systematycznej pielęgnacji. By się nie rysowało wystarczy jego powierzchnię stosownie zabezpieczyć woskiem specjalnie dedykowanym do szkła, czy też przemywać preparatami przeznaczonymi do szklanych elementów wyposażenia.

Operowanie światłem

Balustrady ze szkła obłędnie prezentują się w stosownym oświetleniu. Dobrze podświetlone światłem sztucznym, jak również doświetlone światłem dziennym mogą mienić się wieloma barwami, odbijać światło i dodawać uroku schodom, trasom czy antresolom. Nie ma przeszkód aby szklana balustrada posiadała efekt lustra, które doda wnętrzu przestrzeni jak i nietuzinkowego wyglądu.

Sławek

Dodaj komentarz