Samodzielna produkcja brykietu drzewnego.

Brykiet drzewny to obecnie coraz bardziej popularny materiał opałowy, przede wszystkim przez wzgląd na fakt, iż jest on zaliczany zarówno do materiałów ekologicznych jak i tanich w produkcji. Jako, iż ostatnio duży nacisk kładzie się na odnawialne źródła energii, można powiedzieć, iż brykiet drzewny perfekcyjnie wręcz wpisuje się w tę koncepcję, wobec czego inwestycje w nowoczesne kotły CO, czy też piece kominkowe przystosowane do spalania brykietu stają się coraz bardziej popularne. Tym bardziej iż nowoczesne budownictwo stosuje tak dobre materiały, iż nasze kotły już nie potrzebują mocy rzędu 25 kW, aby zapewnić nam ogrzewanie w sezonie zimowym i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej przez cały rok.

Nowoczesne budownictwo i jego zapotrzebowanie energetyczne.

Jak już wspomnieliśmy, współcześnie budowane domy, stanowią bardzo oszczędne energetycznie rozwiązania, bowiem do ich budowy wykorzystywane są najnowocześniejsze materiały budowlane, o bardzo niskim poziomie przenikalności cieplnej. Dzięki temu zapotrzebowanie roczne na energię cieplną jest znikome, zaś w przypadku budynków pasywnych, wręcz zerowe. Jednakże źródło ciepła w domu zawsze się przydaje chociażby po to, aby przyjemnie i wygodnie spędzić czas siedząc sobie przy kominku zamiast telewizora. Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż każdy niemalże nowy dom będzie bezproblemowo gwarantować nam możliwość ogrzewania go poprzez piec kominkowy opalany brykietem drzewnym.

Samodzielna produkcja brykietu.

Mimo tego że brykiet drzewny jest produktem stosunkowo przystępnym cenowo, szczególnie ten, wytwarzany z tartacznych odpadów, to jednak zawsze jest możliwa jego samodzielna produkcja która pozwala na dodatkową marginalizację kosztów. W tym cele trzeba będzie jednak zaopatrzyć się odpowiednie maszyny do brykietowania na małą skalę. Będą to odpowiedniki dużych maszyn, małe brykieciarki o niewielkich mocach przerobowych, które jednak perfekcyjnie będą sprawdzać się w przypadku produkcji brykietu z odpadów drzewnych na własny użytek. Oczywiście trzeba będzie jeszcze posiadać odpowiedni odpad drzewny, ale tutaj wystarczy zaopatrzyć się w kilka ton wiórów i zrębków na najbliższym tartaku, a bez problemu uda nam się wytworzyć niezbędną ilość brykietu z trocin na zabezpieczenie ogrzewania na najbliższy sezon grzewczy.

Ważne informacje.

Musimy jednak pamiętać, iż prowadząc brykietowanie trocin i zrębków drzewnych, powinniśmy zapewnić sobie doskonałe warunki do pracy. Przede wszystkim pod kątem suchego otoczenia, bowiem jeśli brykiet będzie zbyt wilgotny (jego wilgotnośc nie powinna przekraczać poziomu 10%), to niestety spadać będzie jego wartość opałowa, a co gorsza, wydzielana w procesie jego spalania para wodna w dużych ilościach będzie przyczyniać się do korowania elementów kotła, pieca kominkowego oraz wkładu kominowego. Jednym słowem niezbędne jest zagwarantowanie suchych warunków do wyrobu brykietu drzewnego.

Naczelna

Dodaj komentarz