Wdrożenie grzejników kanałowych w domu i korzyści z tego płynące.

Koszty ogrzewania naszych domów jednorodzinnych to bardzo poważna kwestia, której należy poświęcić odpowiednią ilość uwagi. Przede wszystkim, chodzi tutaj o kwestię tego, aby je w jak największym zakresie ograniczać. Razem z ograniczeniem kosztów będziemy minimalizować także zanieczyszczenia wydalane do atmosfery. To z kolei przekłada się na mniejszy poziom smogu w sezonie grzewczym, oraz na przystopowanie postępu efektu cieplarnianego. Warto więc przemyśleć wdrożenie w swoim domu na przykład grzejników kanałowych, które okazują się być efektywniejsze niż na przykład grzejniki ścienne. Wiąże się to co prawda z koniecznością poniesienia sporych kosztów, jednakże w dłuższej perspektywie czasowej zdecydowanie warto.

Zasada działania ogrzewania kanałowego.

Przede wszystkim, należy zdać sobie sprawę z tego, w jaki sposób działa ogrzewanie kanałowe. Tutaj mamy do czynienia z odmiennym podejściem niż w przypadku grzejników ściennych. Do grzejników kanałowych doprowadzamy zasilanie oraz powrót czynnika grzewczego ze źródła ciepła. Wewnątrz grzejników dochodzi do podgrzewania przepływającego powietrza, które następnie odprowadzane jest do pomieszczenia. Warto nadmienić jednakże, iż w przypadku grzejników kanałowych, przepływ powietrza jest wymuszony poprzez pracę cichego i oszczędnego wentylatora. Pozwala to na szybsze rozprowadzania ciepła po pomieszczeniu, niezależnie od temperatury czynnika grzewczego. W przypadku grzejników ściennych temperatura czynnika będzie mieć kluczowe znaczenie. W ich przypadku bowiem, ruch powietrza wymuszony jest konwekcyjnie, a więc zimne powietrze trafiające od dołu grzejnika, stopniowa ulega rozgrzewaniu, przez co unosi się ku górze. Tym samym nabiera rozpędu aby u samej góry grzejnika zostać wyrzucone w kierunku pomieszczenia. Czym więc wyższa temperatura czynnika grzewczego, tym szybszy ruch powietrza. To zaś zapewnia szybsze rozgrzewanie pomieszczenia.

Montaż grzejników kanałowych.

Jeśli chodzi o montaż grzejników kanałowych to musimy tutaj zwrócić szczególną uwagę na kwestię ich wymagań. Otóż, do prawidłowego ich montażu, niezbędne będzie posiadanie stosunkowo grubych podłóg. Podczas montażu bowiem będziemy ingerować w ich strukturę wycinając kanały na grzejniki o głębokości minimalnie 10cm. Jest to więc kwestią najważniejszą, aby podłogi były stosownie grubsze.
Obecnie, każdy producent grzejników ściennych zapewnia już wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, podnoszących efektywność ich stosowania. Niemniej jednak, w dalszym ciągu nie jest to tak samo optymalne jak w przypadku grzejników kanałowych. Warto tutaj więc dokładnie i dogłębnie przeanalizować nasze możliwości w tym zakresie, bowiem może się okazać, iż ogrzewanie kanałowe w naszym przypadku będzie rozwiązaniem najlepszym. Rozwiązaniem pozwalającym na osiągnięcie wyższego poziomu efektywności grzewczej przy tym samym źródle ciepła.

Naczelna

Dodaj komentarz