Własna produkcja brykietu drzewnego.

Prowadząc jakikolwiek zakład obróbki drzewa, czy to stolarnię czy też tartak, produkujemy każdego dnia duże ilości odpadów drzewnych czyli wszelkiego rodzaju trocin, wiórów i zrębków drewnianych. Warto tutaj przemyśleć kwestię zagospodarowania tego typu odpadu drzewnego, bowiem w tym szczególnym przypadku możemy go przetworzyć na wysoce ekologiczny materiał opałowy czyli brykiet drzewny. Pozwoli to na jednoczesne pozbycie się problemu z odpadem drzewnym oraz przyczyni się do zwiększenia dochodowości zakładu. Warto więc tematem się zainteresować, bowiem w rzeczywistości naprawdę warto.

Niezbędne inwestycje przed rozpoczęciem produkcji brykietu.

Oczywiście zanim rozpoczniemy wytwarzanie brykietu, koniecznością będzie poczynienie pewnych inwestycji, z czego jednymi z ważniejszych jest przygotowanie odpowiednich obiektów zarówno do produkcji jak również do magazynowania. Musimy w odpowiednich warunkach przechowywać zarówno wszystkie trociny i wióry, jak i gotowy już, przetworzony brykiet drzewny. Chodzi o to, aby i materiał wsadowy i sam brykiet był przechowywany w pomieszczeniach suchych, zabezpieczonych od wilgoci, i odpowiednio wentylowanych, aby w trakcie składowania możliwe było jeszcze dodatkowe przesuszenie materiału. Maksymalny poziom wilgoci trocin będzie tutaj wynosić około 8% i warto tej wartości się trzymać, bowiem większy poziom będzie negatywnie na sam proces brykietowania, jak również na trwałość wytworzonego brykietu drzewnego. Warto także pamiętać o tym, iż sam brykiet musimy przechowywać w podobnych pomieszczeniach, aby nie dopuścić do jego niepotrzebnego zawilgocenia, bowiem w takich sytuacjach, natychmiast będziemy tracić na jego wartości opałowej, co w tym przypadku jest po prostu dla producenta najzwyklejszą stratą.

Maszyny do produkcji brykietów.

Kolejnym krokiem będzie zaopatrzenie się w niezbędne maszyny do produkcji brykietów czyli popularnie rzecz ujmując, w brykieciarki. Są to profesjonalne i nowoczesne maszyny, które pod wpływem wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia prasują dostarczone wióry, zrębki i trociny, wyciskając z nich żywicę, które stanowi naturalne lepiszcze, po czym formują odpowiednie kształty brykietów. Nowoczesne maszyny pozwalają nam formować różnorodne kształty brykietów zarówno tradycyjne klocki, jak również mydełka, granulat, czy też stożki i wałki. W zależności od aktualnych potrzeb, możemy więc maszyny ustawić na produkcję określonego gabarytu brykietu i problem z głowy. Ważne jest tutaj, aby pomieszczenia produkcyjne także były wolne od nadmiernej wilgoci, czyli suche i wentylowane, aby dzięki temu wilgoć nie przedostawała się do brykietu w procesie jego formowania. Jednym słowem możemy powiedzieć, iż to wilgoć jest tutaj najgorszym wrogiem, zarówno samego procesu brykietowania, jak również gotowego brykietu, wpływając negatywnie na proces spalania brykietu i ograniczając jego wartość opałową.

Naczelna

Dodaj komentarz