Zastosowanie utwardzanych wałków stalowych

Wałki stalowe utwardzane mają szerokie zastosowanie w wielu branżach. Najczęściej spotyka się je w przemyśle maszynowym, także w przemyśle ciężkim czy choćby w branży motoryzacyjnej. Konieczność przenoszenia dużych i zmiennych obciążeń w szerokim zakresie temperatur wymaga nie tylko dokładności obróbki, ale też zabezpieczenia wałka przed uszkodzeniem i przyspieszonym zużyciem. Utwardzanie to metoda gwarantująca odpowiedni poziom wytrzymałości i trwałości.

Popularne materiały

Utwardzane wałki stalowe o wysokim stopniu twardości wymagają odpowiedniego materiału bazowego. Do najbardziej rozpowszechnionych zalicza się:

  • stal narzędziową przeznaczoną do pracy na gorąco, używaną między innymi do wytwarzania tłoczników, form i stempli;
  • stal kotłową służącą do pracy w podwyższonych temperaturach, w takich urządzeniach, jak turbiny i wirniki;
  • stal do nawęglania o znacznym stopniu twardości powierzchni i rdzeniu o strukturze ciągłej; wykonane z niej pręty służą jako materiał do produkcji wałów skrzy biegów i tym podobnych elementów’
  • stal przeznaczoną do ulepszania, stosowana przy produkcji wirników i wałów korbowych, czyli elementów narażonych na wysoki poziom obciążeń mechanicznych.

Jak osiągnąć najwyższą jakość elementów

Curtiss-Wright Surface Technologies Sp. z o.o. to znana w wielu krajach firma zajmująca się obróbką metali. W zakresie ich oferty są też wysokiej jakości wałki stalowe utwardzane. Spełnianie najwyższych standardów na każdym z etapów produkcji opiera się na kilku filarach. Pierwszym z nich jest precyzyjne hartowanie elementów zgodne z wytycznymi. Kolejnym czynnikiem świadczącym o jakości jest precyzja wykonania – niska tolerancja wymiarów przekłada się na zwiększoną żywotność nie tylko wałka, ale też pozostałych współpracujących elementów.

Metody obróbki

W zależności od zastosowania wałki stalowe poddawane są którejś z metod obróbki. Curtiss-Wright Surface Technologies Sp. z o.o. zajmuje się między innymi: kulowaniem (zapobiegającym zmęczeniu materiału). Szkiełkowaniem (usuwającym zabrudzenia, zarysowania i utlenienia), śrutowaniem (polerującym strukturę zewnętrzną, będącym na ogół procesem wstępnym przed dalszą obróbką) i bębnowaniem (obróbką wibrościerną połączoną z procesami chemicznymi, zdającą egzamin zarówno przy produkcji wielko- i małoseryjnej).

Curtiss-Wright Surface Technologies Sp. z o.o. od 1947 roku świadczy usługi obróbki stali na najwyższym poziomie. Do partnerów należą między innymi firmy motoryzacyjne i branża lotnicza, co należy uznać za najwyższy poziom rekomendacji. Szczegóły oferty można znaleźć na stronie https://www.cwst.pl/.

Naczelna

Dodaj komentarz