Co to jest i do czego służy kabina lakiernicza?

Kabina lakiernicza, jak sama nazwa wskazuje, służy do lakierowania nie tylko samochodów, ale także maszyn i mebli. Lakierowanie musi być przeprowadzane w bezpiecznych warunkach, nie zagrażających zdrowiu i życiu pracowników wykonujących swoje obowiązki i to właśnie specjalna komora gwarantuje bezpieczeństwo. Niestety zakup takiego urządzenia jest bardzo drogą inwestycja i spotyka się je głównie w dużych warsztatach.

Czym jest kabina lakiernicza?

Według definicji, kabina lakiernicza jest szczelną, panelową konstrukcją, posiadającą izolowane ściany i dach. Gwarantuje ona zarówno ochronę, jak i komfort lakiernikom na wszystkich etapach ich pracy. To, co zostaje rozpylone w trakcie lakierowania, szybko jest usuwane z kabiny i dzięki temu ogranicza się ryzyko zatrucia oparami. Dzięki sterylności pomieszczenia niweluje się możliwość zaprószenia ognia w momencie nakładania lakieru. Kabina lakiernicza pozwala skrócić czas wysychania lakierowanej powierzchni. Jest to zasługą specjalnej aparatury, która kontroluje jak szybko przepływa powietrze. Co ważne, odpowiednią trwałość i twardość lakieru można uzyskać podnosząc temperaturę w kabinie do 60 stopni Celsjusza.

Jakie jest wyposażenie dla kabin lakierniczych?

Każda kabina lakiernicza jest wyposażona w osobny układ wentylacji nawiewnej i wywiewnej. Zainstalowane wentylatory muszą być wydajne i zapewniać pionowy ruch powietrza o wartości nie mniejszej niż 0,25 m/s. Pozwala to na skutecznie usuwanie rozpylanych materiałów chemicznych. Dzięki kratownicy z filtrami możliwa jest wymiana powietrza. Zajmuje ona całą podłogę w kabinie. Wentylacja to jedno, ale równie ważny jest układ grzewczy, który pozwala zastosować odpowiedni skok termiczny, zapewniający optymalną temperaturę lakierowania, nawet gdy na zewnątrz pomieszczenia jest bardzo zimno. Mówiąc o wyposażeniu, kabina lakiernicza powinna mieć dobry system oświetlenia, który nie jest umieszczany centralnie w suficie, ponieważ ograniczało by to powierzchnię nawiewową. Oświetlenie instaluje się najczęściej pod kątem tak, aby nie powstawał cień i nie padał on na lakierowane powierzchnie. To rozwiązanie sprawia, że pracownicy dokładnie widzą nakładane warstwy powłoki lakieru. Najczęściej do oświetlenia kabiny lakierniczej stosuje się lampy neonowe.

Czy kabina lakiernicza jest niezbędna?

Nie ma takiego przepisu, który nakazywał by zakładom lakierniczym posiadania kabiny. Muszą jednak posiadać osobne pomieszczenie przeznaczone do bezpiecznego nakładania i suszenia lakieru. Oddzielenie może być w postaci murowanych ścian, konstrukcji ze stalli połączonej z płytami osłonowymi lub kotar działowych. Nie ma znaczenia jak się to odizoluje, ważne żeby wszystko było zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi.

Podsumowanie

Kabina lakiernicza pozwala na usprawnienie pracy, ale nie jest niezbędnym wyposażeniem zakładu zajmującego się lakierowaniem samochodów, mebli czy narzędzi. Natomiast gwarantuje pracownikom bezpieczeństwo i komfort w trakcie wykonywania obowiązków. Dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów i nawiewów lakierowanie nie jest aż tak szkodliwe. Trzeba także pamiętać, iż poza kosztem jej zakupu, przyjdzie także wyłożyć pieniądze na wyposażenie dla kabin lakierniczych. Tak więc koszty posiadania kabiny to nie tylko koszty jej zakupu.

Naczelna

Dodaj komentarz