Czystość atmosfery roboczej w lakiernictwie.

Jedną ze zdecydowanie najważniejszych kwestii, wywierających bezpośredni wpływ na jakość realizowanych w warsztatach lakierniczych prac, jest utrzymanie czystej atmosfery wewnętrznej. Chodzi tutaj o pozbycie się możliwie jak największej ilości lotnych zanieczyszczeń. Mogą one bowiem przedostawać się do stref nakładania lakieru, gdzie będą mieszać się z mgiełką lakierniczą, a następnie osiadać na lakierowanych powierzchniach. W takich okolicznościach warstwy lakier będą osłabione pod względem jakości i estetyki. Powierzchnia będzie chropowata, i mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jednym słowem utrzymanie wysokiego poziomu czystości atmosfery wewnętrznej jest tutaj absolutnie koniecznością.

Profesjonalna filtracja powietrza doprowadzanego z zewnątrz.

W każdym obiekcie przemysłowym, jedną z najważniejszych instalacji jest wentylacja. Ciągła wymiana powietrza z otoczeniem jest tutaj podstawowym wymogiem, aby zapewnić komfortowe warunki pracy na obiekcie. Jednocześnie taki system wentylacji może pełnić rolę filtracji powietrza wtłaczanego do środka warsztatu. Niezbędny będzie odpowiednio dobrany filtr kieszeniowy dla lakiernictwa, montowany na kanale wlotowym powietrza zewnętrznego. Filtr będzie przechwytywać zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, a trzeba zdać sobie sprawę z tego, iż jest tych zanieczyszczeń stosunkowo sporo. Filtr kieszeniowy trzeba będzie także regularnie wymieniać, aby był w stanie zawsze przechwytywać zanieczyszczenia i przepuszczać powietrze. Generalnie rzecz biorąc, wykorzystujemy standardowy system wentylacji w celu oczyszczenia powietrza doprowadzanego do warsztatu z zewnątrz. Dzięki temu już w znacznym zakresie podnosimy jakość realizowanych prac lakierniczych.

Dodatkowa filtracja wewnętrzna.

Bardzo ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest fakt, iż zanieczyszczenia lotne będą powstawać także wewnątrz warsztatu. Wszystkie elementy drewniane, betonowe, czy tez stalowe z biegiem czasu podlegają erozji, przez co na podłodze pojawia się drobny pył i kurz, który następnie jest wzbijany w powietrze poprzez poruszających się po obiekcie pracowników. Aby uniknąć wzbijania tych zanieczyszczeń, należy zastosować odpowiednio dobrane lakiernicze filtry podłogowe, ścienne oraz sufitowe. Wszystkie te filtry będą mieć za zadanie przechwytywanie lotnych zanieczyszczeń i nie dopuszczenie do ich ponownego uwolnienia. Tutaj także trzeba będzie regularnie przeprowadzać wymiany filtrów. Można jednakże powiedzieć, iż dzięki tego typu inwestycji w naszym warsztacie osiągniemy idealne wręcz warunki do nakładania lakieru. Trzeba tutaj bowiem pamiętać, iż lotne zanieczyszczenia, będą przedostawać się do strefy roboczej, gdzie po zmieszaniu z mgiełka lakierniczą będą wywierać negatywny wpływ na całą warstwę lakieru, zarówno pod kątem estetyki jak i pod kątem trwałości.

Naczelna

Dodaj komentarz