Jak produkowany jest brykiet z trocin?

Wytwarzanie brykietu z trocin drzewnych, ale także z wszelkiego rodzaju zrębków, wiórów i innych drzewnych odpadów, to bardzo ciekawy proces technologiczny. Zapewnia nam przygotowanie materiału opałowego w pełni ekologicznego, bez zastosowania żadnych sztucznych lepiszczy, które w procesie spalania wydzielałby zanieczyszczenia do atmosfery. Oczywiście do wytwarzania brykietu należy się odpowiednio przygotować, a przede wszystkim zainwestować w niezbędne maszyny do produkcji brykietów, jak również przygotować pomieszczenia magazynowe i produkcyjne. Zobaczmy w takim razie jak to wygląda z nieco bliższej perspektywy.

Niezbędna infrastruktura do produkcji brykietów.

Zacząć wypada tutaj od przygotowania odpowiedniego zaplecza magazynowego. Chodzi tutaj o to, aby magazyny, zarówno na gotowy już brykiet drzewny jak i na materiał wsadowy, gwarantowały nam maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa przed zwilgoceniem. Nazbyt wilgotne wióry i trociny nie nadają się do produkcji brykietu bez uprzedniego przesuszenia, o czym szerzej powiemy nieco niżej. Tak samo musimy zadbać o miejsce magazynowania gotowego już brykietu. Tutaj należy tak przygotować wszystko, aby gotowy wyrób nie był nigdy wilgotny bardziej niż w 8%, bowiem większa zawartość wilgoci niestety wpływa negatywnie na prawidłowy proces spalania i ogranicza nam wartość opałową brykietu.

W samym procesie produkcji, najważniejsze będą jednak odpowiednie maszyny do produkcji brykietów, w które trzeba będzie zainwestować stosunkowo spore pieniądze. Jest to bardzo ważne, bowiem nowoczesne maszyny zapewniają nam maksymalnie wysoki poziom sprasowania brykietu, a to oszczędza miejsce. Tutaj powiemy od razu o konieczności dostarczenia suchego materiału wsadowego. W procesie produkcji brykietu będziemy mieć do czynienia z prasowaniem trocin w wysokiej temperaturze pod wysokim ciśnieniem. W trakcie prasowania, z trocin wyciskana jest żywica, która stanowi tutaj naturalne lepiszcze, zaś nadmierna ilość wody w trocinach, będzie osłabiać poziom sklejenia brykietów, skutkiem czego będą bardziej łamliwe i kruche.

Spalanie brykietu a jego wartość opałowa.

Jeśli chodzi o spalanie brykietu, to jak już wspomnieliśmy, przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby był on jak najbardziej suchy. Dopuszczalny poziom wilgoci to zaledwie 8%, gdyż powyżej tej wartości zaczynamy tracić wartość opałową brykietu. Wynika to z faktu tego, iż początkowo trzeba będzie zużyć bardzo dużo energii cieplnej na odparowanie zawartej w brykiecie wody, przez co nie będzie ona zużyta na ogrzewanie czynnika grzewczego w instalacji. Co gorsza, parująca woda będzie osadzać się na częściach naszego kotła, z czasem doprowadzając do jego skorodowania, a to oczywiście wiąże się z jego zniemczeniem i koniecznością wymiany. Jednym słowem brykiet musi być suchy.

Naczelna

Dodaj komentarz