Jak zbadać rynek?

Przed założeniem jakiejkolwiek własnej działalności, konieczne jest dobre rozeznanie w temacie. I mowa tu nie tylko o zapoznaniu się z procederami związanymi z samym procesem zakładania działalności czy też z kryteriami jej funkcjonowania, chociaż oczywiście takie aspekty są równie istotne. Jeśli już jednak jesteśmy pewni tego, że chcemy założyć własną działalności i zdajemy sobie sprawę z tego, z czym to się wiąże, jeśli jesteśmy przekonani o tym, że poradzimy sobie jako przedsiębiorcy, to nie pozostaje nam nic innego, jak przeprowadzenie badań na rynku. Po co przeprowadzać takie badania? Sprawa jest oczywista – musimy wiedzieć, czego na rynku brakuje, a czego jest za dużo i oczywiście do tego niezbędna nam jest opinia konsumentów. Konsumenci podadzą nam dokładne informacje odnośnie kupowanych najczęściej czy też najrzadziej produktów czy usług, jakie są najbardziej potrzebne oraz z jakich korzystają najmniej lub prawie wcale. Konsumenci wyjawią nam również czym kierują się przy wyborze konkretnych usługodawców i producentów określonych towarów. Dlatego też pozyskanie takiej opinii jest niezmiernie istotne i wiąże się właśnie z przebadaniem rynku pod tym kątem. W tym jednak miejscu pojawia się pytanie jak przebadać rynek? Bo to, że trzeba to zrobić, zostało już wyjaśnione, ale jak to zrobić? Jak przebadać tysiące osób żyjące w różnych środowiskach, w różnych miejscach, korzystające z danych usług regularnie albo sporadycznie? Jak w ogóle do nich dotrzeć?

Nic prostszego!

Takie zadanie nie jest trudne, jeśli zagłębimy się w temat badań rynku. Na pozór zadanie to wydaje się niemal niewykonalne i faktycznie takim to zadanie było jakiś czas temu, bo niemożliwym było dotarcie do tak wielu różnych osób w stosunkowo krótkim czasie. Niemniej jednak, dziś badania opinii są na tyle rozwinięte i wsparte przez szeroko pojętą technologię i technikę, że nie jest to żaden problem. Od czego mamy na przykład telefony? Lub jeszcze lepiej – od czego mamy dziś Internet? Internet nie służy nam tylko i wyłącznie dla celów rozrywkowych, a przynajmniej nie powinien, bo dzięki sieci internetowej można przeprowadzić naprawdę rzetelne badania opinii konsumenckiej. W dzisiejszych czasach często słyszy się, że nie ma rzeczy niemożliwych i tak w istocie jest, bowiem badania opinii konsumentów można przeprowadzić właśnie drogą telefoniczną lub elektroniczną.

Wystarczy zadzwonić

Badania opinii, jak zostało wspomniane już wcześniej, przeprowadzić można poprzez ankiety cati, czyli właśnie ankiety telefoniczne. I przecież doskonale wiemy, że często zdarza się tak, że dzwoni do nas osoba, która chciałaby zadać nam kilka pytań o określonych usługach czy produktach. To są właśnie badania cati, które być może dla nas nie mają żadnego znaczenia i często są postrzegane tylko jako strata czasu, to jednak dla przedsiębiorców są bardzo cenne, bo pozwalają im poznać naszą opinię o rynku, na podstawie której można wprowadzać zmiany polepszające funkcjonowanie i zyski danej korporacji.

Naczelna

Dodaj komentarz