Konsolidacja a kredyt refinansowy

Pojęcia kredyt konsolidacyjny i kredyt refinansowy są często używane zamiennie. Choć ich celem rzeczywiście jest ułatwienie klientom spłaty dotychczasowych zobowiązań, to jednak są to dwa różne produkty. Jakie zatem są różnice między nimi i który kredyt wybrać? Podpowiadamy!

Różnice między kredytem konsolidacyjnym, a refinansowym

Klient, który zastanawia się nad zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego lub refinansowego zazwyczaj chce poprawić swoją sytuację finansową. Zarówno jeden jak i drugi z nich mogą mu w tym pomóc. Ważne jednak, aby wybrać ten, który w danej sytuacji będzie najkorzystniejszy.

Celem kredytu konsolidacyjnego jest spłata wcześniej zaciągniętych zobowiązań, takich jak np. debet na koncie bankowym, zaległe raty kredytu hipotecznego czy długi w spłacie chwilówek. Bank, w którym zdecydujesz się na wzięcie kredytu konsolidacyjnego zsumuje wszystkie zadłużenia, a następnie je spłaci. Ty z kolei będziesz mieć już tylko jedno zobowiązanie do spłaty – nowo powstały kredyt konsolidacyjny. Dzięki takiemu rozwiązaniu raty zostaną znacznie obniżone. Musisz jednak mieć świadomość, że dłuższy czas kredytowania zwiększa całkowity koszt kredytu. Jednak dla zadłużonych osób jest to i tak dobre, a przede wszystkim wygodne rozwiązanie.

Kredyt refinansowy działa na nieco innych zasadach. Zazwyczaj dotyczy on tylko kredytów mieszkaniowych i ma na celu ustanowienie zabezpieczenia na nieruchomości. W tym przypadku, inaczej niż podczas konsolidacji dąży się do zaciągnięcia nowego zobowiązania, ale ze względu na zabezpieczenie – tańszego. Koszt kredytu refinansowego jest dużo niższy w porównaniu do innych kredytów konsumpcyjnych, gdyż jest on zabezpieczony hipoteką. Ponadto ten rodzaj kredytu umożliwia przeniesienie niekorzystnej umowy kredytowej do innego banku i na lepszych warunkach. W związku z tym nasze miesięczne raty mogą stać się niższe, a nasza sytuacja finansowa nie zostanie zachwiana. Jeśli więc posiadasz kredyt mieszkaniowy, z którego nie jesteś do końca zadowolony warto pomyśleć o kredycie refinansowym.

Naczelna

Dodaj komentarz