Ochrona roślin ogrodowych przed szkodnikami.

Jednym ze zdecydowanie najważniejszych zagadnień związanych z pielęgnacją przydomowego ogrodu, jest kwestia ochrony roślin, zarówno przed wszelkiego rodzaju szkodnikami ogrodowymi, jak i przed różnorodnymi schorzeniami, które stosunkowo szybko mogą zniweczyć wiele dni ciężkiej pracy przy zakładaniu oraz pielęgnacji ogrodu. Dlatego też, nie warto stawać do tej nierównej walki z licznym przeciwnikiem jakim są szkodniki bez zaopatrzenia się w odpowiednią broń przeciw nim. Tutaj niezbędne będą środki do ochrony roślin przed szkodnikami, które można z powodzeniem zakupić w każdym sklepie ogrodniczym, w całkiem przyzwoitych cenach, a co najważniejsze, nie są wcale niebezpieczne w stosowaniu. Zobaczmy jednak na jakie kwestie zwrócić uwagę.

Ochrona przed szkodnikami.

Przede wszystkim, powinniśmy zacząć od tego, aby systematycznie sprawdzać stan zdrowia naszych roślin ogrodowych. Musimy poddawać je systematycznym oględzinom, podczas których będziemy mogli stwierdzić obecność szkodników, czyli na przykład mszyc. Oczywiście nie są one jedynym zagrożeniem, bowiem trzeba będzie zabezpieczyć się także przed kretami, myszami i szczurami, jak również mrówkami, czy innymi owadami, które mogą skutecznie zniszczyć nasze rośliny.

Zabezpieczamy się przed owadami.

W celu zabezpieczenia naszych roślin ogrodowych przed owadami, warto pozyskać odpowiednie środki do ochrony przed szkodnikami tego właśnie rodzaju. W każdym niemal sklepie ogrodniczym znajdziemy środki ochrony przed szkodnikami, dostosowane do rodzaju szkodnika. Oczywiście należy pamiętać, iż skoro stwierdzamy na roślinie mszycie, to stosujemy środki do ochrony przed mszycami, gdyż inne będą nieskuteczne, a w dodatku mogłyby wyrządzić szkody niż pożytku. To tak samo, jak w przypadku samodzielnego i wadliwego doboru tabletek na chorobę. Środki ochrony przed szkodnikami takimi jak owady, z reguły stosowane są poprzez rozpylanie, toteż niezbędne będzie ubranie ochronne, zabezpieczające naszą skórę przed kontaktem z nimi, jak również maseczka, który zabezpieczy drogi oddechowe przed wdychaniem szkodliwych substancji.

Pozostałe szkodniki.

Oczywiście musimy jednocześnie zaopatrzyć się w środki ochrony przed szkodnikami innej kategorii. Na myszy będziemy stosować inne środki, na mrówki też, na mszyce także inne. Osobną kategorią będą tutaj krety. Przed nimi można zabezpieczyć się jeszcze na etapie zakładania ogrodu. Wystarczy, abyśmy w czasie wykonywania ogrodu, dookoła wkopali siatkę odporną na korozję na co najmniej metr głębokości. Można także położyć ją płasko na ziemi na głębokości około 10 cm pod powierzchnią gleby. Takie rozstawienie siatki pozwoli przedostać się korzeniom roślin, niemniej jednak krety nie podejdą już pod nasadę korzenia, dzięki czemu nie uszkodzą go, nie zniszczą rośliny na stałe. Jednym słowem nie ma tutaj niczego nadzwyczajnie trudnego, aczkolwiek trzeba bardzo skrupulatnie dobierać poszczególne środki ochrony roślin, aby zawsze tępić dany rodzaj szkodnika a nie wpływać negatywnie na samą roślinę.

Naczelna

Dodaj komentarz