Ogrzewanie domu pompą ciepła.

W ostatnim czasie, coraz donośniej słychać głosy, mówiące o konieczności zmiany naszego podejścia do ogrzewania naszych domów. Chodzi tutaj o to, iż dotychczasowe technologie, opierające się przede wszystkim o spalanie węgla, są nieefektywne a co gorsza, szkodliwe dla naszego środowiska. Pojawiają się więc nowoczesne rozwiązania, charakteryzujące się niskimi bądź zerowymi poziomami emisji zanieczyszczeń. Coraz większą popularnością cieszy się także ogrzewanie domu pompą ciepła. Jest to rozwiązanie zapewniające nam zero emisji zanieczyszczeń po naszej stronie. Jedyne zanieczyszczenia wynikają z tego, iż korzystamy z prądu elektrycznego, do którego produkcji także używany jest w przeważającej ilości węgiel.

Czy więc ogrzewanie domu pompą ciepła jest ekologiczne?

Można by powiedzieć, iż nie bardzo, skoro do wytworzenia prądu elektrycznego trzeba spalać węgiel. Niemniej jednak nie jest takie proste liczenie, jakby się mogło pozornie wydawać. Przede wszystkim, elektrownie węglowe, stosują nowoczesne filtry, które wychwytują przede wszystkim pyły zawieszone, ale także i dwutlenek węgla. Nas, w naszych prywatnych kotłowniach, na takie rozwiązania po prostu nie stać, toteż trujemy środowisko o wiele bardziej, iż elektrownia węglowa. Poza tym, należy tutaj zwrócić uwagę, iż w ogólnym miksie energetycznym, z roku na rok, coraz większy udział ma energia powstająca ze źródeł odnawialnych. Mamy tutaj na myśli pojawiające się coraz częściej farmy wiatraków czy też fotowoltaiczne. Ostatecznie, bardzo często sami produkujemy prąd z paneli fotowoltaicznych na naszych dachach.

Jednym słowem, ogrzewanie domu pompą ciepła jest z całą pewnością rozwiązaniem o wiele bardziej ekologicznym, niż jakiekolwiek inne rozwiązanie. W szczególności zaś, jest to lepsze niż ogrzewania domu przy pomocy kotła węglowego.

Niezbędne inwestycje.

Aby jednak ogrzewanie domu pompą ciepła, mogło dojść do skutku, musimy przygotować odpowiednią instalację grzewczą. Wynika to z faktu tego, iż pompa ciepła nie będzie w stanie dostarczyć nam czynnika grzewczego o zbyt wysokiej temperaturze. Maksymalne osiągi będą tutaj zapewniać czynnik grzewczy o temperaturze maksymalnej na poziomie 35-40 stopni Celsjusza. Jak więc widzimy, w większości przypadków, klasyczne ogrzewanie grzejnikowe odpada. Standardowo bowiem, grzejniki ścienne potrzebują nieco wyższych temperatur do prawidłowego rozprowadzania ciepła w domach.

Tutaj trzeba będzie więc zastosować odpowiedniej klasy grzejniki dla pomp ciepła. Są to grzejniki o specyficznej konstrukcji, które zapewniają odpowiednie rozprowadzanie ciepła nawet przy stosunkowo niskich temperaturach czynnika grzewczego. Stosując takie właśnie grzejniki niskotemperaturowe, bądź na przykład ogrzewanie podłogowe, będziemy mogli liczyć na to, iż ogrzewanie domu pompą ciepłą będzie nie tylko możliwe, ale także efektywne.

Podsumowanie

W każdym razie, wdrożenie takiego rozwiązania jest na pewno szalenie korzystne. Ogrzewanie domu pompą ciepła jest nie tylko korzystne ze względów ekologicznych. Jest to bowiem technologia, która nie wymaga od nas nadmiernego zainteresowania. Po prostu ustawiamy temperatury, jakie chcemy osiągnąć w poszczególnych pomieszczeniach i możemy zapomnieć o całym systemie grzewczym. Wszystko będzie realizowane w pełni automatycznie.

Naczelna

Dodaj komentarz