Osuszanie fundamentów – typy izolacji przeciwwilgociowych

Izolacje przeciwwilgociowe służą zabezpieczeniu ściany przed wilgocią wnikającą w grunt, jak w przypadku ściany podpiwniczonej. Dobrze wykonana izolacja powinna skutecznie ochronić ścianę przed kapilarnym podciąganiem wilgoci – dzięki temu unikniemy osuszania fundamentów w przyszłości.

 

Izolacja pozioma

Służy do zabezpieczania ściany przed wilgocią przenikającą z gruntu. Pierwszą izolację poziomą trzeba zastosować na ławie fundamentowej (w przypadku budynków podpiwniczonych) i dopiero na niej należy murować ściany piwniczne. Drugą izolacją, będzie izolacja oddzielająca ścianę mieszkania będącego nad ziemią, od ściany pierwszej – fundamentowej. Ściana ta musi mieć wykonany zakład do połączenia z izolacją poziomą.

Izolacja pionowa

To izolacja przeciwwilgociowa na ścianach od zewnętrznej części fundamentu. Woda, która wsiąka w grunt przy ścianach fundamentu, nie będzie przenosić na nie wilgoci. Izolację przeciwwilgociową z reguły wykonuje się za pomocą papy izolacyjnej, różnego rodzaju folii tłoczonych, albo elementów płaskich. Izolacja pionowa może zostać również zrealizowana na gotowych masach asfaltowo-kauczukowych, które zdecydowanie polecamy.

Poniżej przedstawimy rożne materiały odpowiednie do izolacji fundamentu:

  1. Papy do wykonania odpowiednich izolacji fundamentów:
  • papy zwykłe oraz w rolkach
  • papy termozgrzewalne
  • papy z dodatkiem elementów uszlachetniających

Wytrzymałość papy definiuje rodzaj osnowy, która zapewnia odporność na uszkodzenia mechaniczne.

  1. Folie hydroizolacyjne – przyklejają się do podłoża dzięki lepikom, są proste w użyciu i trwałe.
  2. Membrany kubełkowe – nie przylegają całościowo do podłoża, na którym są mocowane, skutkuje to powstaniem przestrzeni, dzięki której dochodzi do odprowadzania wilgoci.
  3. Płynne lepiki i emulsje – wykorzystywane są, jako samodzielne powłoki izolujące wilgoć.
  4. Masy asfaltowe – są stosowane, jako zamiennik papy w rolkach, często używane na nierównych powierzchniach.

Podsumowując, aby uniknąć konieczności osuszania fundamentów, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu murów przed wodą gruntową. Tylko profesjonalnie wykonana izolacja przeciwwilgociowa, zabezpieczy podstawę naszego domu i długie lata.

Naczelna

Dodaj komentarz