Profesjonalne narzędzia lakiernicze.

Realizacja prac lakierniczych wymaga nie tylko zapewnienia sobie odpowiednich warunków atmosfery otaczającej stanowisko pracy, ale także odpowiedniego wyposażenia. Bez dobrych narzędzi lakierniczych, niestety nie będzie możliwe osiągnięcie dobrego poziomu jakości realizowanych prac. Wobec tego też warto tutaj zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych z pistoletami lakierniczymi, ich modelami i poszczególnymi zastosowaniami, aby w przyszłości bardzo dobrze orientować się, który z nich lepiej sprawdzi się w konkretnym przypadku. Warto znać wady i zalety niektórych rozwiązań, aby starannie dobierać pistolety do swoich potrzeb, aby ostatecznie osiągać doskonałe efekty swojej pracy.

Podział pistoletów malarskich.

Wśród wszystkich pistoletów lakierniczych należy wyróżnić poszczególne modele, uwzględniając czy sprawdzają się w przypadku prowadzenia prac lakierniczych. Tak więc, podstawowy posział pistoletów lakierniczych wygląda następująco:

  • Pistolety HP (High Pressure) – Najstarsze pistolety malarskie. Charakteryzują się wymaganym wysokim ciśnieniem i niskim zapotrzebowaniu powietrza. Przez wzgląd na wysokie ciśnienie, dochodzące nawet do 4 bar, niestety mają bardzo duże rozpylenie i straty materiału. Jest to zdecydowanie największą ich wadą.
  • Pistolety HVLP (High Volume Low Pressure) – Pistolety o ciśnieniu dochodzącym do maksymalnie 2,5 bar i wyższym poborze powietrza niż w przypadku pistoletów HP. Są też oszczędniejsze poprzez mniejsze rozpylenie, aczkolwiek niezbędny do pracy będzie nieco mocniejszy kompresor.
  • Pistolety LVLP (Low Volume Low Pressure) – Niskociśnieniowy pistolet o niskim zużyciu materiałowym. Ciśnienie dochodzące maksymalnie do 1,5 bara. Jest to w zasadzie pistolet łączący w sobie największe zalety pistoletów HP oraz HVLP. Z technicznego punktu widzenia, dla lakierników pistolety tego rodzaju są najlepszym i najbardziej zaawansowanym narzędziem do pracy.
  • Pistolety LVMP (Low Volume Middle Pressure) – pistolet niskociśnieniowy o średnim zużyciu powietrza. Czasem określany skrótem RP. Parametry pracy zbliżone do pistoletów HVLP, przy czym zapotrzebowanie na powietrze zostało znacznie obniżone, zapewniając lepsze parametry pracy.

Zakup odpowiedniego pistoletu lakierniczego.

Jeśli zaś chodzi o kwestię doboru i zakupu, to raczej trzeba będzie zwrócić uwagę na swoje możliwości finansowe oraz potrzeby. W przypadku, kiedy mamy dość wygórowane wymagania warto sięgnąć na przykład po profesjonalne pistolety Optima, i w zależności od potrzeb wybrać konkretny jego model. Tym bardziej, iż Optima oferuje nam bardzo szeroką gamę modeli pistoletów różnych typów i rodzajów. Są to pistolety zarówno z pojemnikiem na farbę, jak i pistolety do podłączenia do instalacji lakierniczej. Trzeba tutaj jednak pamiętać, iż są one stosunkowo kosztowne. Jednakże w tym przypadku wiadomo, że płacimy za wysoką jakość, komfort i wygodę pracy.

Naczelna

Dodaj komentarz