Zastosowanie pieca kominkowego jako źródła ciepła.

Jednym z wielu sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest zastosowanie pieca kominkowego w miejsce kotła centralnego ogrzewania, który generuje bardzo duże ilości ciepła, ale jednocześnie jest dość kosztowny w utrzymaniu. W sezonie grzewczym, w zależności od potrzeb, trzeba będzie zagwarantować sobie od 6 do 10 ton węgla kamiennego, w przypadku normalnych domów mieszkalnych, co będzie przekładać się na koszty rzędy 4-6 tysięcy złotych, a to dość poważna kwota, nawet jeśli rozdzielimy ją na poszczególne miesiące całego roku. Dlatego też, zastosowanie mniej kosztownego pieca kominkowego będzie tutaj rozwiązaniem bardzo korzystnym, aczkolwiek nie tylko ze względów finansowych, bowiem tego typu piece, zapewniają nam jednocześnie podniesienie estetyki wystroju wnętrz, a co za tym idzie, będziemy mogli poprawić nieco komfortowość naszego domu. Zobaczmy zatem, w jaki sposób można będzie wykorzystać piece kominkowego do ogrzewania naszych domów jednorodzinnych.

Wybór odpowiedniego pieca kominkowego.

W pierwszej kolejności, trzeba będzie tutaj dobrać odpowiedni piec kominkowy, który będzie w stanie sprostać naszym wymaganiom grzewczym, a trzeba pamiętać, iż w każdym budynku będziemy mieli do czynienia z zupełnie innym zapotrzebowaniem na energię cieplną. W przypadku budynków o dużym zapotrzebowaniu na energię, warto skorzystać z najnowszych rozwiązań technologicznych, które zapewniają dyżu poziom mocy pieca kominkowego, sięgając nawet 16 kW, od której to wysokości, rzeczywiście niewiele już brakuje do mocy osiąganej przez kotły centralnego ogrzewania. Niemniej jednak takie kominki, oraz wkłady kominkowe są kosztowniejsze w utrzymaniu. Po prostu będą one spalać więcej materiału opałowego i częściej trzeba będzie dokładać drewna, aby praca kominka mogła być zachowana na poziomie ciągłym, aby w naszym domu zawsze panowały warunki odpowiednie do naszych potrzeb i wymagań. Możemy tutaj także zastosować stalowe piece kominkowe z płaszczem wodny, który umożliwia podłączenia pieca kominkowego do istniejącej instalacji grzejnikowej, co będzie dodatkową oszczędnością, gdyż nie trzeba będzie wykonywać nowych instalacji dystrybucji ciepła w domu.

Kiedy można będzie zastosować piec kominkowy do ogrzewania domu?

Oczywiście należy także zdać sobie sprawę z tego, iż nie w każdym przypadku możliwe będzie zastosowanie pieca kominkowego do ogrzewania domu, bowiem nie w każdym domu, wystarczająca będzie moc 16 kW. W takich przypadkach należy bezwzględnie pozostać przy kotłach centralnego ogrzewania, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo cieplne na cały okres zimy, a to przecież kwestia zdecydowanie najważniejsza. Można tutaj się ratować, wykonując zewnętrzne ocieplenie budynku styropianem, oraz izolując odpowiednio zarówno strop budynku, jak i jego podpiwniczenie. Dodatkowo warto pomyśleć o wymianie okien na lepsze, bardziej energooszczędne, gdyż dzięki temu, można będzie jeszcze bardziej ograniczyć straty ciepła w naszym domu. W takich przypadkach może się okazać, iż piec kominkowy będzie wystarczającym rozwiązaniem grzewczym, aczkolwiek nie zawsze, wobec czego warto dokładnie sprawdzić, czy wszystkie modernizacje przełożyły się na ograniczenie strat ciepła naszego budynku. Jeśli nie, to pozostaje nam w dalszym ciągu opalanie domu węglem.

Naczelna

Dodaj komentarz