Uprawa Różaneczników – podstawowe wymagania.

Wszyscy bardzo dobrze wiemy, iż Różaneczniki to jedne z piękniejszych krzewów jakie możemy nasadzić w naszych przydomowych ogrodach. Są to krzewy wrzosowate (Ericaceae), zamiennie nazywane także Rododendronami, choć nie jest to do końca słuszne, gdyż w rodzinie Rhododendron można znaleźć zimozielone Różaneczniki oraz tracące liście na zimę Azalie. Niezależnie jednak od błędów nazewniczych, warto przyjrzeć się nieco bliżej podstawowym wymaganiom Różaneczników w kwestii uprawy w naszych ogrodach, w naszej strefie klimatycznej.

Podstawowe wymagania stanowiskowe dla Różaneczników.

Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiedni dobór stanowiska, które powinno być odpowiednio zacienione i gwarantować stosunkowo wysoki poziom wilgotności. W tym celu warto wybrać stanowisko w pobliżu większych drzew, takich jak chociażby miłorząb japoński. Można także postarać się o stworzenie w sąsiedztwie oczka wodnego podnoszącego wilgotność otoczenia. Dodatkowo powinniśmy także postarać się o przygotowanie odpowiedniego podłoża, którego odczyn pH, powinien mieścić się w zakresie od 4-6 (Azalie i Różaneczniki wymagają kwaśnego podłoża). Podłoże takie uzyskamy poprzez zmieszanie kory sosnowej, torfu i ziemi ogrodniczej (torf powinien nie być odkwaszony) w równych proporcjach. Przygotowaną w ten sposób mieszanką należy wypełnić głęboki na pół metra i szeroki na jeden metr dół w ziemi, w miejscu nasadzenia. W zasadzie nie ma żadnych wytycznych w zakresie czasu sadzenia krzewów, bowiem Różaneczniki bardzo dobrze radzą sobie w różnych okresach, w zależności od tego, jak przygotowane jest podłoże.

Jak dbać o Różaneczniki?

Codzienna pielęgnacja nie należy tutaj do szczególnie wymagających. Przede wszystkim musimy zadbać o systematyczne nawadnianie, oraz zraszanie liści i kwiatów w trakcie wyjątkowo dokuczliwych upałów. Można także czasem dodatkowo zasilić glebę poprzez posypanie jej dookoła łodygi, odpowiednio dobranym nawozem posypowym do Różaneczników. Warto także pamiętać o tym, iż Różaneczniki nie wymagają od nas żadnych cięć pielęgnacyjnych, choć warto czasem usuwać stare suche gałęzie, celem zrobienia lepszych warunków do wzrostu dla nowych gałązek.

Przed nastaniem zimy powinniśmy także dość silnie nawodnić nasze krzewy, aby mogły nabrać odpowiednich substancji odżywczych pozwalających na przetrwanie zimy. Dodatkowo możemy Różaneczniki okryć słomą, co uchroni je przed przemarzaniem w przypadku wyjątkowo dokuczliwych mrozów.

Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż Różaneczniki nie stawiają przed nami jakichś szczególnych wymagań w kwestii uprawy i hodowli, toteż warto zainteresować się tymi pięknymi krzewami ogrodowymi, które pozwolą nam na osiągnięcie jeszcze lepszych efektów estetycznych w naszych ogrodach. Dzięki nim podniesiemy znacznie wartość estetyczna naszych przydomowych ogrodów, a jednocześnie zapewnimy sobie przyjemny zapach rozsiewający się po całym ogrodzie w okresie kwitnienia poszczególnych odmian Różanecznika.

Naczelna

Dodaj komentarz