Jak dbać o koty?

Właściciele kotów z trudem wyobrażają sobie codzienne życie bez swoich czworonożnych pupili. Ich mruczenia, obecności, miękkiej sierści. Odpowiednia pielęgnacja kota sprawia, że może on żyć dłużej i cieszyć się dobrym zdrowiem. A my możemy przeżywać kolejny piękny dzień z naszym kocim przyjacielem. Jak o niego zadbać?

Zadbaj o aktywność fizyczną kota

Koty to zwierzęta z natury leniwe. Uwielbiają wygrzewać się na parapecie w społeczne dni bądź wylegiwać się na dywanie. Aby jednak zadbać o ich odpowiednią wagę i metabolizm, należy je zachęcać do ruchu i aktywności fizycznej. Jak to jednak zrobić? Najlepiej sięgnąć po specjalne akcesoria i zabawki, choć świetnie sprawdzi się także tradycyjny kłębek wełny. Kot z pewnością będzie nimi zainteresowany, a ruszające się obiekty zaktywizują go do ruchu.

Bądź czujny i obserwuj

Bardzo ważne jest to, by uważnie przyglądać się naszemu kociemu przyjacielowi. Pierwsze oznaki choroby można szybko wykryć. Są nimi między nimi nadmiar wydzieliny w uszach, zaczerwienione dziąsła, gorszy stan sierści, ropiejące oczy czy katar. Można także zaobserwować spadek formy u zwierzęcia. Wszystkie alarmujące zmiany powinny nas skłonić do wizyty u weterynarza.

Odpowiednia dieta i nawodnienie

Koty, choć nie piją dużo, muszą mieć zawsze dostęp do świeżej wody. Bardzo ważna jest zbilansowana dieta, dobrana do wieku, wagi i potrzeb zwierzęcia. Oprócz tego, nic nie stoi na przeszkodzie, by podać swojemu pupilowi witaminy i suplementy. Zdarza się, że kot ma jakiś specyficzny problem, np. jest zbyt otyły. Wówczas warto mu podać enzymy trawienne. Jeśli kotek jest niespokojny – można podać mu naturalny środek uspokajający. Z kolei jeśli zwierzę jest po leczeniu, można podać mu tabletki, które pomagają w szybszej regeneracji wątroby. Możliwości jest wiele, ważne jednak, by witaminy dla kota zakupić w zaufanym miejscu, a takim jest sklep Weterynaryjny.pl – wejdź już dziś na: https://weterynaryjny.pl/koty-c-4.html

Dbałość o higienę

Tak, koty uwielbiają dbać o higienę, ale potrzebują w tym ludzkiej pomocy. Od czasu do czasu przyda im się prawdziwa kąpiel, np. gdy zwierzę ma bardzo zabrudzoną sierść albo boryka się z inwazją pasożytów zewnętrznych. Należy także zadbać o sierść kota: regularnie ją czesać, pozbawiając ją przy okazji także kołtunów.

Posiadania kota to nie tylko przyjemność, ale też obowiązki. Pielęgnacja futrzaka jest jednak kwestią przyzwyczajenia. Warto już od zaraz zadbać o swojego zwierzaka, aby długo cieszył się on zdrowiem i pięknym wyglądem, a także radością życia. Koty to zwierzęta, które mogą długo i dobrze żyć.

Naczelna

Dodaj komentarz