Magazyn konsygnacyjny i jego wykorzystanie.

Wśród wielu nowoczesnych rozwiązań, mających za zadanie przede wszystkim optymalizację kosztów prowadzenia firm produkcyjnych, jednym z ciekawszych, w pewnych warunkach, może się okazać wykorzystanie magazynu konsygnacyjnego. Jest to jednak forma magazynowania dostępna jedynie w obrocie wewnątrz wspólnotowym, pozwalająca na pewną optymalizację płatności podatku VAT od zakupionych półproduktów. Będzie eto więc dobrym rozwiązaniem jedynie w przypadku dużych przedsiębiorstw, które bardzo często dokonują zakupu surowca, czy też półproduktów na dłuższy okres czasu, a co za tym idzie, przy tak dużych ilościach, mają także do zapłacenia spore kwoty należne fiskusowi.

Idea magazynu konsygnacyjnego.

W normalnych warunkach, przy zakupie dowolnej partii surowca czy też półproduktu, trzeba od razu zapłacić należny fiskusowi podatek VAT. Co więcej w przypadku bycia płatnikiem VAT-UE – dodatkowo wygląda to tak, iż podatek będzie opłacać nabywca towaru, a nie jak to ma miejsce w przypadku handlu krajowego, gdzie sprzedawca pobiera podatek od nabywcy i go odprowadza do kasy fiskusa.

Przy zakupie dość sporych zapasów surowcowych czy też półproduktów do produkcji, obowiązek podatkowy może dość wyraźnie nadwerężyć płynność finansową przedsiębiorstwa, wobec czego ustawodawca, zrobił ukłon w stronę tych przedsiębiorców, aby nie musieli od razu ponosić kosztów podatkowych od całości zakupionego towaru. W tym celu trzeba jednak cały zakupiony towar zdeponować w magazynie konsygnacyjnym. W tym przypadku, obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie podjęcia towarów z magazynu, w takiej ilości, w jakiej towary zostały podjęte. Będzie to więc dość dobrym rozwiązaniem w zakresie optymalizacji podatkowej, dzięki czemu przedsiębiorstwa nie będą zmuszone do jednorazowego wykładania sporych pieniędzy na rozliczenia z fiskusem.

Jak skorzystać z magazynu konsygnacyjnego?

Aby jednak skutecznie skorzystać z tej formy magazynowania, trzeba będzie mieć dostęp do magazynu konsygnacyjnego. Stworzenie takiego magazynu na własnych obiektach jest oczywiście możliwe, niemniej jednak nie zawsze okazuje się rozwiązaniem optymalnym, gdyż wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych wymagań formalno prawnych. Z pomocą jednak przychodzi nam wynajem magazynów konsygnacyjnych, świadczony przez firmy, które posiadają odpowiednią przestrzeń magazynową, a jednocześnie zadbały o to, aby mieć możliwość prowadzenia tego typu magazynów. Będzie to dla wielu przedsiębiorców, pracujących w kooperacji z dostawcami z terenu UE, rozwiązaniem najlepszym, pozwalającym na wyraźne zoptymalizowanie kosztów prowadzenia działalności. Co prawda nie unikną oni w ten sposób konieczności opłacenia podatku VAT, niemniej jednak rozłożą ten obowiązek w czasie, co przełoży się na niższy poziom bieżących obciążeń finansowych. Ostatecznie więc będziemy mieć do czynienia z lepszym poziomem optymalizacji kosztów prowadzenia działalności.

Naczelna

Dodaj komentarz