Pompy ciepła i kolektory słoneczne.

Wśród wielu nowoczesnych rozwiązań, zapewniających nam podniesienie poziomy ekologiczności naszych systemów grzewczych, niektóre zasługują na nasze szczególne uznanie. Przede wszystkim systemy korzystającej z tzw. odnawialnych źródeł energii (OZE). Zapewniają one bowiem nie tylko nasze oszczędności na kosztach ogrzewania, ale jednocześnie ograniczają negatywny wpływ naszego ogrzewania na środowisko naturalne naszej planety. Jest to wręcz naszym obowiązkiem, aby doprowadzić do maksymalnego wyeliminowania zanieczyszczeń. Dość już i tak zatruliśmy atmosferę naszej planety. Stosując na przykład pompy ciepła czy też kolektory słoneczne, będziemy mogli wpłynąć pozytywnie na środowisko naturalne, co będzie zawsze dobrze widziane przez naszą planetę.

Zastosowanie pompy ciepła.

Jednym z lepszych rozwiązań w większości przypadków jeśli chodzi o ogrzewanie naszych domów będzie zastosowanie pompy ciepła. Owszem, nie wszędzie się to rozwiązanie będzie sprawdzać tak samo dobrze. Przede wszystkim trzeba będzie w pierwszej kolejności sprawdzić, czy w danym przypadku, możliwe będzie zastosowanie gruntowej pompy ciepła. Jest to rozwiązanie bardziej wydajne i stabilne w pracy niż powietrzna pompa ciepła. W gruncie, na głębokości już nawet poniżej jednego metra, będziemy mieć do czynienia ze stałą temperaturą powyżej zera. Tak więc rozlokowanie na tej głębokości odpowiednich wymienników pozwoli nam wstępnie ogrzać czynnik grzewczy właśnie do temperatury gruntu. Potem wystarczy odzyskać z niego ciepło, aby przekazać je do instalacji grzewczej. W przypadku powietrznych pomp ciepła będziemy mieć do czynienia z mniej stabilnymi warunkami pracy, a co za tym idzie, trudniej będzie nam oszacować koszty sezonowe. Generalnie jednak, w pewnym przybliżeniu będzie to jak najbardziej możliwe.

Możemy więc powiedzieć, iż pompy ciepła Żywiec będą rozwiązaniem wyjątkowo korzystnym, jednakże tylko w przypadku, gdy występują dogodne warunki do ich zastosowania.

Dodatkowe kolektory słoneczne

Poza pompami ciepła, możemy także wykorzystać inne technologie OZE w celu ograniczenia niskiej emisji, czy też wygenerowania oszczędności. Jednym z takich rozwiązań są kolektory słoneczne. Są to specjalnie przygotowane rury szklane, przez które przepływający czynnik grzewczy (roztwór glikolu) odbiera ciepła promieniowania słonecznego. W upalny dzień, czynnik grzewczy krążący w instalacji kolektorów może osiągnąć temperaturę nawet ponad stu stopni Celsjusza. Następnie wystarczy ciepło przekazać wymiennikiem do zasobnika c.w.u. i już nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów związanych z podgrzewaniem wody użytkowej. Decydując się jednak na kolektory słoneczne Bielsko Biała należy pamiętać, iż powinny one być zamontowane na dachu pod odpowiednim kątem i nachyleniem w stronę południową, aby maksymalnie wykorzystać promieniowanie słoneczne. Oczywiście ich zastosowanie będzie pociągać dla nas koszty związane nie tylko z ich zakupem ale także z wymianą zasobnika cwu, który powinien być przygotowany do pracy z dwoma wężownicami, w tym jedną na glikol z instalacji kolektorowej.

Naczelna

Dodaj komentarz