Woda w miejscu pracy w lato – obowiązki pracodawcy

Kodeks pracy reguluje relację między pracodawcą a zatrudnionym, wskazując na ich prawa oraz zobowiązania. Pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy. Kodeks bierze pod uwagę upalne dni, kiedy ciężej skupić się na bieżących obowiązkowych zawodowych. Szaf powinien więc nieodpłatnie zapewnić wszystkim zatrudnionym dostęp do wody pitnej.

Woda w upały – obowiązek pracodawcy

Nie ważne na jaką umowę zatrudniony jest pracownik. Pracodawca musi zapewnić mu w upalną pogodę dostęp do wody. W przypadku zatrudnionego, który pracuje na zewnątrz, musi być co najmniej 28 st.C. W przypadku pracownika biura bądź osoby przebywającej wewnątrz budynku, temperatura pomieszczenia powinna wynosić 28 st.C. Nieprzestrzeganie tego przepisu grozi pracodawcy grzywną o wysokości nawet do 30 tysięcy zł. Powinien on mieć jednak na uwadze nie potencjalną karę, ale dobro pracowników. W upalne dni organizm szybciej się odwadnia, co powoduje pogorszenie samopoczucia i spadek wydajności. Pracownikowi dokucza ból głowy, pojawia się senność czy drażliwość. Szklanka wody szybko jednak może to zmienić.

Jak zapewnić wodę w miejscu pracy?

O wodzie pitnej warto pamiętać nie tylko w upały. Odpowiedni poziom nawilżenia organizmu powinien być utrzymywany codziennie, niezależenie od pory roku czy pogody za oknem. To długotrwała inwestycja w zdrowie i jakość pracy zatrudnionych. Zwłaszcza że woda do firmy nie musi być droga. Wystarczy zdecydować się na usługi firmy Aquamo, która zajmie się regularną dostawą wody źródlanej w butlach. Inną opcją jest zamontowanie dystrybutora filtrującego, który podłącza się do bieżącej sieci wodociągowej. Woda do biura jest wówczas dostępna bez limitu w wersji zimnej, ciepłej oraz gazowanej. Co ciekawe, koszty są stałe, niezależenie od ilości spożywanej wody. Oba rozwiązania są wygodne. Dzięki nim w miejscu pracy zawsze jest woda, po którą mogą sięgnąć pracownicy. Klienci firmy Aquamo mogą liczyć na darmowy montaż urządzenia oraz jego serwis – wszystko odbywa się w ramach umowy najmu.

Zapewnienie wody pitnej w miejscu pracy to obowiązek każdego pracodawcy, niezależenie od typu umowy czy wykonywanych obowiązków zawodowych. Nakaz ten ściśle regulowany jest przez zasady BHP. O dostępnie do wody dla pracowników warto jednak pomyśleć szerzej. Najlepiej zapewnić do niej stały dostęp. Poniesie to prestiż firmy i będzie miało dobry wpływ na samopoczucie oraz sposób pracy zatrudnionych. W tym celu warto zwrócić się do profesjonalnego dostawcy wody jak np. Aquamo.

Naczelna

Dodaj komentarz